To będzie przełom? Pieczarki wyprodukują czystą energię

Pieczarki są nie tylko smaczne, ale mogą być też przyszłością energetyki (fot. Wiki/Darkone)

To może być przełom w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii. Naukowcy z amerykańskiego Stevens Institute of Technology odkryli, że pieczarka pokryta sinicami i nanodrucikami może generować czystą energię elektryczną ze światła.

Polska pieczarką stoi

Bez nich nie byłoby smacznej zapiekanki, a i pizza byłaby dużo uboższa. Okazuje się też, że Polska jest ich największym w Europie producentem. O...

zobacz więcej

Na całym świecie trwają badania nad alternatywnymi źródłami energii. Duże zainteresowanie naukowców budzą sinice. Te pospolite zarówno w wodzie, jak i na lądzie mikroorganizmy potrafią wytwarzać energię elektryczną wykorzystując światło słoneczne. Jednak na sztucznym podłożu nie są w stanie przetrwać wystarczająco długo, aby mogły znaleźć praktyczne zastosowanie.

Amerykańscy naukowcy zastosowali drukarkę 3D, aby nanieść wytwarzające energię elektryczną mikroorganizmy na kapelusz zwykłej pieczarki (Agaricus bisporus). Wykorzystali do tego specjalny bioatrament, tworząc na kapeluszu spiralny wzorek.

Za „sieć przesyłów” do odbioru energii posłużyły grafenowe nanowstążeczki, nadrukowane wcześniej za pomocą innego rodzaju atramentu.

Tak zmodyfikowany grzyb po oświetleniu zaczął generować energię elektryczną, co prawda o natężeniu zaledwie 65 nanoamperów (miliardowych części ampera), jednak kilka połączonych grzybów wystarczyłoby do zasilania niewielkiej lampki LED. Sinice umieszczone na pieczarce przeżyły o kilka dni dłużej niż na sztucznym podłożu.

Zdaniem autorów badań „bioniczny grzyb” może być sensowną, odnawialną alternatywą dla produkowania energii elektrycznej z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Użyte w eksperymencie sinice pochodziły z pobliskiego stawu, jednak dzięki genetycznym modyfikacjom mogłyby się w przyszłości stać wydajniejsze energetycznie.

Dr Sudeep Joshi przyznał, że inspiracją było danie z grzybami, które zamówił na śniadanie. Wraz z kolegami zaczęli się zastanawiać nad występującą w przyrodzie współpracą pomiędzy grzybami a mikroorganizmami.

Pieczarka jest dobrym środowiskiem życia dla wielu gatunków bakterii – zapewnia im odpowiednią wilgotność, temperaturę oraz dostarcza składników odżywczych.

W naturze ścisła współpraca (symbioza) pomiędzy grzybami a sinicami nie jest niczym nowym – to dzięki niej powstały radzące sobie w trudnych warunkach porosty, które jako pierwsze zasiedlają wulkaniczne wysepki, występują w tundrze, na pustyniach, w wysokich górach czy na skałach.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej