Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe znalazły się na liście produktów tradycyjnych

W opisie masła z Hajnówki zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa można przeczytać, że produkt ten pochodzi z terenów, gdzie jest mało przemysłu, a łąki charakteryzują się dużą różnorodnością traw i ziół (fot. Patrick Lefevre)

Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe – to dwa nowe produkty z województwa podlaskiego, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wpisu na listę dokonano w październiku.

Polskie piwo hitem eksportowym. „Wędruje za Polakami”

Rośnie polski eksport piwa. Produkty pochodzące z naszych browarów zdetronizowały wódkę, która była dotychczas największym hitem eksportowym –...

zobacz więcej

O wpisanie masła wnioskowała spółdzielnia mleczarska z Hajnówki, a piwa – osoba fizyczna z Białegostoku, spadkobierca tradycji tego browaru w swojej rodzinie – poinformował Marcin Muszyc z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

– Masło jest wytwarzane w Hajnówce, a wnioskodawca wpisania piwa na listę produktów tradycyjnych rozważa jego produkcję, być może zarejestrowanie produktu posłuży także do konsolidacji regionalnych producentów piwa rzemieślniczego – wyjaśnił Muszyc. Dodał, że w rejestracji piwa chodziło o zebranie i zachowanie tradycji jego produkcji.

W opisie masła z Hajnówki zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa można przeczytać, że produkt ten pochodzi z terenów, gdzie jest mało przemysłu, a łąki charakteryzują się dużą różnorodnością traw i ziół.

„Niegdyś każda gospodyni we własnej zagrodzie wyrabiała masło, w tak zwanych masłobojkach lub masłobijkach. Mleko trzymało się w glinianych garnkach, a później w konewkach z kranikiem i szybką, która ułatwiała oddzielenie mleka od śmietany, z której powszechnie wyrabiano masło. Masło z Hajnówki – czy to do dziś wytwarzane przez niektórych mieszkańców, czy też wyprodukowane z użyciem urządzeń w zakładzie – zachowuje podobny smak i właściwości" – czytamy w opisie produktu.

Brie tak, roquefort – nie? Chiny grymaszą; w porcie w Szanghaju rośnie góra serów

Port w Szanghaju co najmniej od trzech tygodni nie przyjmuje transportów brie, camemberta, roqueforta i serów kozich. Dlaczego Chińczycy nie chcą...

zobacz więcej

Wytwórcy hajnowskiego masła podkreślają, że produkt ten „zawdzięcza swoją wyjątkowość niezmienionej technologii produkcji”.

„Maselnice przemysłowe wykorzystywane są do dziś dla podtrzymania tradycji, a także w dalszym ciągu praktykowane są niektóre fazy produkcji masła, np. formowanie osełki i jej pakowanie w pergamin nadal odbywa się ręcznie” – podano.

W opisie piwa dubeltowego przypomniano tradycje piwowarskie browaru folwarku Knyszyn założonego w 1553 r., który wytwarzał piwo na dwór króla Zygmunta I i Augusta, historie piwowarskie opisywane także przez etnografa Zygmunta Glogera ( zm. w 1910 r.). Wspominana jest także tradycja browarów białostockich.

„Obecnie mianem »piwa podlaskiego dubeltowego« określamy piwo bazujące wyłącznie na naturalnych surowcach i dodatkach. Jak niegdyś, w rzemieślniczym procesie produkcji, nie stosuje się mikrofiltracji, która wyjaławia napój z wartości odżywczych i negatywnie wpływa na smak” – czytamy w opisie produktu na stronie ministerstwa rolnictwa.

Na Liście Produktów Tradycyjnych jest 69 podlaskich produktów tradycyjnych, w całej Polsce ponad 1,8 tys. Lista ta powstała pod koniec 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

Jak przypomina na swojej stronie urząd marszałkowski w Białymstoku, listę prowadzi minister rolnictwa we współpracy z marszałkami województw. Trafiają tam produkty, których wyjątkowość wynika z tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych co najmniej od 25 lat, są elementem dziedzictwa kulturowego danej społeczności.

Wpis na Listę Produktów Tradycyjnych nie oznacza ochrony danego produktu, a potwierdzenie, że dany produkt spełnia wymogi uznania za tradycyjny.

banner


Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej