Zatrzymano psychiatrę, który miał wyłudzić 8 mln zł

Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia (fot. Pixabay/4711018)

Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Pabianicach policja zatrzymała 55-letniego lekarza psychiatrę podejrzanego m.in. o wyłudzenie prawie 8 mln zł z refundacji do leków psychotropowych na szkodę NFZ. Został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Lewe buty i fajerwerki. Vatsterzy wyłudzili grube miliony

Funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP i podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego rozbili gang vatsterów, który pozorując handel m.in. butami i...

zobacz więcej

O zatrzymaniu lekarza i jego aresztowaniu poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania. Dodał, że mężczyzna podejrzany jest również o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wprowadzanie do obrotu i posiadanie bez zezwolenia produktów leczniczych, a także wywieranie presji na świadków. Lekarz usłyszał zarzuty dotyczące łącznie 47 przestępstw.

– Wszystko wskazuje na to, że z działalności przestępczej uczynił stałe źródło dochodów, co wpływa na zaostrzenie odpowiedzialności karnej – powiedział Kopania.

Wyjaśnił, że zatrzymanie lekarza to efekt śledztwa prowadzonego przez pabianicką prokuraturę. Z zebranych dowodów wynika, że w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej w różnych placówkach medycznych, wykorzystując dane swoich pacjentów, wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu, poświadczając tym samym nieprawdę.

Tak spreparowane recepty były następnie realizowane w aptekach jednej z sieci. W ten sposób lekarz wykorzystał dane pacjentów, wyłudzając na szkodę NFZ w latach 2013-17 dofinansowanie do leków na kwotę prawie 8 mln zł.

CBŚP odkryło wyłudzenie dotacji ze środków unijnych. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są...

zobacz więcej

Kolejne zarzuty dotyczą wprowadzania bez wymaganego zezwolenia do obrotu leków psychotropowych. Jak ustalono, co najmniej czterem swoim pacjentom podczas wizyt lekarskich w jego gabinecie przekazywał takie leki, pobierając za to opłatę.

Według śledczych mężczyzna – po uzyskaniu informacji, że prowadzone jest śledztwo – próbował wywierać presję psychiczną na świadków. Starał się nakłonić ich, by podali niezgodnie z prawdą informacje, że wykupywali na wystawione przez niego recepty leki, których faktycznie im nie ordynował. Prokuratura sprawdza, w jaki sposób były one wykorzystywane.

– Podjęte zostały działania mające ustanowić na majątku podejrzanego zabezpieczenia majątkowego na poczet grożących mu kar i obowiązku naprawienia szkody – dodał Kopania.

W związku z tą sprawą zatrzymana została także przedstawicielka jednej z firm farmaceutycznych. Usłyszała zarzuty wprowadzania do obrotu bez zezwolenia produktów leczniczych i związane z udziałem w wyłudzeniu pieniędzy na szkodę NFZ. W stosunku do niej prokurator zastosował poręczenie majątkowe.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej