Litwini uczcili pamięć Lecha Kaczyńskiego

W Mejszagole w rejonie wileńskim zostały odsłonięte dwie tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tragicznie zmarły prezydent w Mejszagole gościł przed 12 laty, podczas swej pierwszej wizyty na Litwie.

Prezydent Duda: Lech Kaczyński zabiegał o Polskę silną, suwerenną, uczciwą

zobacz więcej

Jedna z tablic stanęła przed plebanią w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrembski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Lech Kaczyński wspólnie z prezydentem Valdasem Adamkusem w przededniu setnych urodzin duchownego.

Druga tablica stanęła przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Plac przed dworem decyzją władz rejonu wileńskiego został nazwany imieniem Lecha Kaczyńskiego.

„O ile mnie pamięć nie myli, (Lech Kaczyński) gościł na Litwie aż 16 razy i przy każdej okazji odwiedzał Wileńszczyznę, co zawsze dla niego było wyjątkowym przeżyciem” – napisał w nadesłanym liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Na siłę tych doznań wpływ miało i to, że w Wilnie urodziła się i wychowała mama mojej św. pamięci bratowej, pierwszej damy Marii Kaczyńskiej" – dodał.

W liście, który podczas uroczystości odczytała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, prezes PiS zaznaczył, że „Lech Kaczyński pragnął nie tylko przyjaźni między naszymi narodami i państwami, ale też tego, by ich współdziałanie zaowocowało ścisłą współpracą strategiczną państwa Europy Środkowej i Wschodniej”.

„10 listopada odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego”

10 listopada zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie – poinformował szef gabinetu premiera Marek...

zobacz więcej

„Za symbol tego ambitnego przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie roli państw naszego regionu w polityce europejskiej trzeba uznać wyprawę przywódców Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy do Tbilisi na pomoc napadniętej przez Rosję Gruzji. Był to akt niezgody na to, by we współczesnej polityce międzynarodowej brała górę brutalna siła. Jednocześnie była to piękna manifestacja prawdziwej solidarności europejskiej” – wskazał.

Wzruszający moment

Jarosław Kaczyński przyznał, że najbardziej wzruszającym momentem licznych wizyt na Litwę prezydenta Lecha Kaczyńskiego było odwiedzenie księdza prałata Józefa Obrembskiego.

„O tym, jakiego formatu człowiekiem i duszpasterzem był ksiądz Obrembski, nie muszę państwu mówić. Bo nikt od was tego lepiej wiedzieć nie może. (...) Dlatego niezmiernie się cieszę, że to spotkanie sprzed lat również zostało upamiętnione” – napisał Kaczyński.

W czwartek po południu w Wilnie została odsłonięta też dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Ulica znajduje się przy samorządzie miasta i przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

„Wspaniała i wymowna inicjatywa, przeznaczona do upamiętnienia wielkiej osobistości i prawdziwego przyjaciela Litwy, którego nigdy nie zapomnimy” – napisał na Twitterze szef litewskiego MSZ Linas Linkevicius‏.

Decyzje o upamiętnieniu w Mejszagole i w Wilnie tragicznie zmarłego prezydenta Polski podjęto na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin w obu samorządach.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej