„Urodziny Hitlera”: Analizy ABW uprawdopodobniają przyjęcie przez S. pieniędzy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wstępnie zweryfikowała podawaną w śledztwie wersję (fot. Superwizjer TVN)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wstępnie zweryfikowała podawaną w śledztwie przez jednego z podejrzanych o zorganizowanie „urodzin Hitlera” w lesie pod Wodzisławiem Śląskim wersję dotyczącą otrzymania na ten cel pieniędzy – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Min. Ziobro o śledztwie ws. „urodzin Hitlera”: Wydarzenie mogło być prokurowane za pieniądze

– Zebrane w sprawie dowody wskazują na możliwą wersję związaną z prokurowaniem tego wydarzenia za pieniądze, która była warunkowana przez określone...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że ta wstępna weryfikacja uprawdopodobniła wersję o przekazaniu pieniędzy podejrzanemu Mateuszowi S., którego ABW zatrzymała po emisji reportażu „Superwizjera” TVN w styczniu.

Żaryn przyznał, że w zeznaniach S. pojawia się informacja, że impreza ku czci Hitlera została zorganizowana na „zlecenie” nieznanych mu osób.

– S. miał otrzymać pieniądze za zorganizowanie spotkania oraz udzielenie zgody na udział w tej imprezie konkretnej osobie, wskazanej z imienia i nazwiska. Z ustaleń śledztwa wynika, że wskazaną osobą była dziennikarka TVN – powiedział Żaryn.

Rzecznik podał, że ABW w czasie śledztwa wykonała „czynności wstępnie weryfikujące wskazaną wersję wydarzeń”. – Analizy Agencji uprawdopodobniają przyjęcie przez S. pieniędzy. Obecnie prowadzone są dalsze czynności weryfikujące jego zeznania – wyjaśnił rzecznik.

Zaznaczył, że ABW w tej sprawie od samego początku ściśle współpracuje z prokuraturą.

Stanisław Żaryn powiedział, że oczekuje współpracy TVN w wyjaśnieniu tego wątku śledztwa. – Wynikające z zeznań S. okoliczności są ważnym wątkiem w śledztwie dotyczącym propagowania ustroju totalitarnego, a sprawa „urodzin Hitlera” była nagłaśniana przez media w Polsce i Europie – przypomniał.

– Liczymy na szybkie wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy – zadeklarował rzecznik.

Wcześniej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził, że jednym z badanych wątków śledztwa ws. „urodzin Hitlera” jest sprokurowanie tego zdarzenia za pieniądze.

Kulisy materiału TVN nt. „urodzin Hitlera”. „Organizator dostał 20 tys. złotych”

Dziennikarze portalu wPolityce.pl dotarli do szczegółów śledztwa ws. „urodzin” Adolfa Hitlera, które świętowano w maju 2017 r. w lesie nieopodal...

zobacz więcej

Ziobro pytany o informacje portalu wPolityce.pl o zlecenie zorganizowania takiej imprezy i przekazania na nią pieniędzy powiedział, że taki jest jeden z wątków śledztwa. Zdaniem ministra, który jednak nie przesądza prawdziwości tych zeznań, 20 tys. zł zostało wręczone organizatorowi przez określone osoby.

Pieniądze te powiązano z warunkiem obecności podczas tego przygotowywanego zdarzenia kobiety, która później – według ustaleń prokuratury – miała się okazać dziennikarką TVN - powiedział Ziobro.

– Nie przesądzam jaki będzie finał tego postępowania, natomiast potwierdzam, że tego rodzaju zeznania w materiale dowodowym się znalazły i obowiązkiem prokuratury jest je weryfikować i ustalić ich charakter oraz wiarygodność w świetle innych zebranych materiałów – podkreślił minister sprawiedliwości.

– Zaznaczam, że jest to jeden z wątków tego postępowania, to znaczy, że sprawa nie jest zamknięta i nie przesądzam ustaleń w sprawie tych okoliczności – powiedział. – Te ustalenia wymagają procesowego, wnikliwego zbadania i oceny – dodał. Minister oczekuje współpracy TVN z prokuraturą.

Według prokuratora generalnego sprawa jest poważna, ponieważ zdarzenie pod Wodzisławiem przedstawione przez TVN odbiło się szerokim echem na świecie – doszło do zdarzenia wymagającego potępienia.

Portal wPolityce.pl napisał, że w śledztwie związanym z wyemitowanym w styczniu przez „Superwizjer” TVN materiałem ukazującym „obchody urodzin Adolfa Hitlera” w tle są tajemniczy zleceniodawcy, duże pieniądze i dziennikarka TVN.

Zapadł pierwszy wyrok w sprawie „urodzin Hitlera”

Ponad 13 tys. zł grzywny ma zapłacić Adam B., jeden z uczestników „obchodów urodzin Hitlera”, zorganizowanych w ubiegłym roku w lesie w Wodzisławiu...

zobacz więcej

Z zeznań organizatora „urodzin” Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł.

Zleceniodawcy mieli postawić warunek, by na „urodziny” zaprosić Annę Sokołowską – według portalu to w rzeczywistości dziennikarka „Superwizjera” i współautorka reportażu Anna Sobolewska.

W styczniu dziennikarze „Superwizjera” TVN ujawnili wyniki swego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych. Na nagraniach, które zostały zarejestrowane ukrytą kamerą, pokazano m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego „obchody” 128. urodzin Adolfa Hitlera.

Materiał pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.

Na filmie widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Po publikacji materiału prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił prokuratorowi regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa tej sprawie. Wszczęła je Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej