Manfred Weber kandydatem EPL na szefa przyszłej Komisji Europejskiej

Weber jest przewodniczącym grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim (fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT)

Delegaci Europejskiej Partii Ludowej wskazali w czwartek na kongresie w Helsinkach niemieckiego polityka Manfreda Webera jako na kandydata do objęcia stanowiska szefa przyszłej Komisji Europejskiej. W głosowaniu pokonał on byłego premiera Finlandii Alexandra Stubba.

Manfred Weber będzie ubiegać się o szefostwo KE. Chce gruntownych zmian w UE

Manfred Weber ogłosił w środę, że chce zostać kandydatem wiodącym swojego ugrupowania do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Weber jest...

zobacz więcej

Weber uzyskał 492 głosy na ponad 600 oddanych przez delegatów.

46-letni europoseł jest przewodniczącym grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Należy do bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), siostrzanej partii CDU Angeli Merkel.

Podczas debaty, która poprzedzała głosowanie, wskazywał, że UE musi się mierzyć z dwoma rodzajami wrogów: zewnętrznymi – Rosją, Chinami, w których interesie leży słaba Unii, oraz wewnętrznymi. W tej drugiej grupie wymienił m.in. liderkę francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz PiS w Polsce.

Wskazanie przez EPL kandydata do objęcia szefostwa KE po przyszłorocznych wyborach do Europarlamentu nie przesądza, że to właśnie ta osoba (tzw. Spitzenkandidat) będzie następcą Jean-Claude'a Junckera.
Wybór przewodniczącego KE należy bowiem do Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów krajów unijnych. Skład KE musi jednak zatwierdzić Parlament Europejski, który mocno broni świeżej w UE procedury wyłaniania kandydatów wiodących.

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100


banner

źródło:

Zobacz więcej