Kulczykowie przegrywają z dziennikarzami, którzy badali prywatyzację Ciechu

Sąd odrzucił apelację Kulczyków przeciwko dziennikarzom (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrzył w czwartek powództwo skierowane przeciwko dziennikarzom TVP i Telewizji Republika: Anicie Gargas, Cezaremu Gmyzowi, Tomaszowi Terlikowskiemu i Antoniemu Trzmielowi w sprawie dziennikarskiego śledztwa o rzekomej korupcji spółki Kulczyk Investments przy prywatyzacji Ciechu, stworzonego przez nieżyjącego już miliardera Jana Kulczyka.

Prezes Ciechu z przyczyn osobistych zrezygnował ze stanowiska

Maciej Tybura zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska prezesa Ciechu, z przyczyn osobistych – podała spółka w komunikacie. Rada nadzorcza spółki...

zobacz więcej

Jak poinformował na Twitterze Antoni Trzmiel, apelacja, o którą wnioskowali Kulczykowie i ich firma, została oddalona. Zdaniem sądu „dziennikarze dochowali należytej staranności” ws. rzekomej korupcji w spółce Ciech S.A.

Wcześniej sąd I instancji uznał wniosek Kulczyków za bezpodstawny. – Anita Gargas, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Antoni Trzmiel oraz Telewizja Republika emitując „Magazyn śledczy” i publikując go na portalu działali w interesie publicznym – wskazywał w ustnym uzasadnieniu Sąd Okręgowy w Warszawie. I instancja oddaliła w całości powództwo o ochronę dóbr osobistych Jana Kulczyka (po jego śmierci Dominiki i Sebastiana Kulczyków), jego spółek: Kulczyk Inwestment, KI Chemistry oraz samego Ciech SA. W ocenie sądu dziennikarze dochowali należytej staranności dziennikarskiej – informuje portal dorzeczy.pl.

Przedstawiciele Ciechu domagali się od dziennikarzy i Telewizji Republika zadośćuczynienia w kwocie 400 tys. zł oraz przeprosin w mediach. Z kolei firma Kulczyka chciała, by zapłacono jej 800 tys. zł i również przeproszono w mediach.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informowało o zatrzymaniu w sprawie prywatyzacji Ciechu sześciu osób, w tym byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL. Według nieoficjalnych informacji straty mogły sięgnąć nawet 110 mln zł, a zatrzymany były wiceminister to Paweł T., były prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Prywatyzację Ciechu przeprowadzono w połowie 2014 r. W lutym 2005 r. spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego; znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw.

Już wcześniej w związku z tą sprawą, w latach 2016-17, funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z resortem skarbu przy procesie prywatyzacji i zbycia akcji Ciechu.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej