RAPORT

Pogarda

Prezydent: PGNiG zawarł umowę na dostawy LNG z USA do terminalu w Świnoujściu

Najnowsze

Popularne

Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się m.in. do podpisanej w czwartek umowy PGNiG z Cheniere Marketing International. Zaznaczył, że liczy, iż podpisana w czwartek umowa będzie wstępem do dalszych działań.

Umowy na dostawy gazu skroplonego z USA podpisane

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture...

zobacz więcej

Duda mówił, że dziś obecne są w Polsce amerykańskie jednostki wojskowe. – Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli patrzę na to, to mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś - mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością - pan prezydent profesor Lech Kaczyński - powiedział Duda.

Podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG „za to, że ta umowa jest zawierana”.

– Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane – podkreślił.


Gaz popłynie do Polski z USA. Podpisano długoterminowe umowy

Perry: jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerami Polski

Sekretarz ds. energii USA Rick Perry powiedział z kolei, że USA jest dumne z partnerstwa z Polską: – Te decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne. (...) Jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami.

Według niego umowa PGNiG z Cheniere Marketing International, to „sygnał dla całej Europy, że tak można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii”.

– Wydaje mi się, że waga Polski dla Unii Europejskiej, dla relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata, zajęło miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgettą Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce – dodał.

Co zawiera umowa PGNiG z Cheniere?

Umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019 – 2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023 – 2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie podała PGNiG w komunikacie.

Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship.

Jak napisano, „w ocenie zarządu PGNiG, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych”.

Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej