RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kulisy materiału TVN nt. „urodzin Hitlera”. „Organizator dostał 20 tys. złotych”

Materiał TVN pokazano dopiero kilka miesięcy po jego nagraniu (fot. tt/TVN24)
Materiał TVN pokazano dopiero kilka miesięcy po jego nagraniu (fot. tt/TVN24)

Dziennikarze portalu wPolityce.pl dotarli do szczegółów śledztwa ws. „urodzin” Adolfa Hitlera, które świętowano w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Jak wynika z ich doniesień, organizatorzy hitlerowskiej „zabawy” mieli otrzymać zlecenie na jej przeprowadzenie oraz jeden warunek – zaprosić dziennikarkę TVN.

Świętował 128. urodziny Hitlera. Akt oskarżenia wobec neonazisty

zobacz więcej

W maju 2017 r. w lesie k. Wodzisławia Śląskiego zorganizowane zostały „urodziny” Hitlera. Jak się okazuje, na „uroczystości” udało się zakraść wraz z kamerą dziennikarzom „Superwizjera” – programu TVN – którzy wyemitowali nagrany materiał aż 8 miesięcy później.

Jak twierdzą dziennikarze portalu wPolityce.pl, „urodziny” Hitlera miały zostać ustawione, a dziennikarka TVN – która według reportażu „Superwizjera” miała długi czas przenikać do środowisk faszystowskich, które organizowały „urodziny” – miała zostać na nie zaproszona.

„Z zeznań Mateusza S., organizatora »urodzin« wynika, że impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł. Zleceniodawcy mieli jednak jeden warunek: na »urodziny« miała być zaproszona tajemnicza »Anna Sokołowska«. Kim jest ta kobieta? To w rzeczywistości Anna Sobolewska – dziennikarka „Superwizjera” i jednocześnie współautorka reportażu” – czytamy na portalu Polityce.pl.

Autorami materiały byli Bertold Kittel i wspomniana już wcześniej Anna Sobolewska.

Sprawą organizacji „imprezy” zajęły się już służby, w tym nawet Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratura wszczęła śledztwo, a w sprawie zatrzymano już kilka osób.

Na materiale wyemitowanym przez TVN w styczniu br. pokazano m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką, drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku została podpalona.

Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej