Pomnik Katyński w Jersey City pozostanie w obecnej lokalizacji

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton (fot. Shutterstock/Mariusz Lopusiewicz)

„Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony! Rada miasta Jersey City podjęła decyzję, że monument na zawsze zostanie w obecnej lokalizacji, czyli Exchange Place” – poinformowała na Twitterze korespondentka TVP w Waszyngtonie Zuzanna Falzmann. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za dwa tygodnie odbędzie się drugie, finalne głosowanie w tej sprawie.

Media: burmistrz Jersey City rezygnuje z przenoszenia Pomnika Katyńskiego

Jeden z głównych portali informacyjnych w stanie New Jersey, NJ.com, podał, że burmistrz Jersey City Steven Fulop wycofuje się z planów...

zobacz więcej

W środę pisaliśmy, że z informacji dziennika „The Jersey Journal” wynika, że burmistrz Jersey City „wysłał we wtorek maila do członków rady, prosząc ich o zaaprobowanie w środę zarządzenia, które uchyliłoby jego zarządzenie z 13 czerwca o przeniesieniu pomnika z Exchange Place na York Street”.

Fulop wyjaśnił zmianę swojego stanowiska obawą, że kwestia monumentu sprawi, że wstrzymane zostaną plany wprowadzenia nowych podatków.

W tej sytuacji radny miejski Daniel Rivera wystąpił z wnioskiem o rozważenie poprawki w sprawie pozostawienia pomnika na stałe przy Exchange Place. Rada Miejska przegłosowała ten wniosek w środę stosunkiem głosów 6:2. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za dwa tygodnie odbędzie się drugie, finalne głosowanie w tej sprawie.

Radni uznali – w kontekście istotnych problemów miasta – całą sprawę za niepoważną. Radny Jermaine D. Robinson przeprosił społeczność polsko-amerykańską za batalię, którą musiała stoczyć w sprawie pomnika. Jak powiedział radny Rivera, postanowiono wnieść poprawkę, która zapewniłaby stałą lokalizację monumentu przy Exchange Place.

Hołd dla polskiej flagi w Jersey City

Na maszcie gmachu Rady Miejskiej w Jersey City zawisła biało-czerwona flaga. Uroczystość zorganizował burmistrz Steven Fulop, Rada Miejska oraz...

zobacz więcej

Środową decyzję Rady Miejskiej poprzedziły negocjacje, które zaowocowały kompromisową decyzją burmistrza o przemieszczeniu pomnika na ulicę York, na co zgodziła się część Polonii, w tym przedstawiciel władz opiekującego się monumentem Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztof Nowak. Argumentowano m.in., że nowe miejsce zapewni prawnie stałą lokalizację pomnika, podczas gdy status quo tego nie gwarantuje.

Inni jednak się z tym nie pogodzili. Sławek Platta (lokalny działacz polonijny, sprzeciwiający się przeniesieniu pomnika) stanął na czele ruchu, który zaowocował demonstracjami, procesami i petycją w sprawie wyznaczonego później na 11 grudnia referendum w sprawie ewentualnego uchylenia zarządzenia o przesunięciu pomnika.

Pod przewodnictwem Janusza Sporka powstał także Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

– Wbrew wszystkim obawom pomnik zostaje na swoim miejscu. Jest to ogromny sukces Polonii, która włączała się w tę walkę, ale przede wszystkim tych, którzy przychodzili do urzędu miejskiego od kwietnia do listopada, w tym członków naszego komitetu – powiedział Sporek.

banner

Pomnik Katyński w Jersey City ma ok. 12 metrów wysokości i waży 120 ton. Tworzy go cokół z płaskorzeźbami oraz odlana w brązie, stojąca na cokole postać żołnierza przebitego na wylot bagnetem. Autorem monumentu jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej