RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna: Gdy PO odsunie PiS od władzy, zaoferuje wejście Polski do strefy euro

Grzegorz Schetyna podkreślił, że dla PO dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem (fot. Pixabay/martaposemuckel)
Grzegorz Schetyna podkreślił, że dla PO dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem (fot. Pixabay/martaposemuckel)

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ogłosił na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach, że jego ugrupowanie po odsunięciu Prawa i Sprawiedliwości od władzy zaproponuje dołączenie Polski do strefy euro.

Premier: Przystąpienie do strefy euro w najbliższej przyszłości, to „igranie z ogniem”

– Przystąpienie do strefy euro w najbliższej przyszłości, to „igranie z ogniem”; w wypadku recesji, która w cyklu koniunkturalnym w końcu się...

zobacz więcej

– Dla Platformy Obywatelskiej dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem. Po tym, jak odsuniemy od władzy populistów, zaoferujemy polskim obywatelom plan dołączenia do obszaru wspólnej waluty. Uruchomimy narodową debatę, której celem będzie uzyskanie szerokiej społecznej akceptacji tej decyzji – zapowiedział Schetyna w wystąpieniu do delegatów EPL.

Uczestnikom kongresu powiedział też, że przywozi im dobre wiadomości z Polski. Podkreślał, że dzięki zbudowaniu Koalicji Obywatelskiej udało się zatrzymać „ofensywę Kaczyńskiego” w wyborach samorządowych.

– Jeśli powtórzymy, albo nawet poprawimy te rezultaty w najbliższej przyszłości, będziemy w stanie wygrać wybory europejskie i potem utworzyć demokratyczny i proeuropejski rząd po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych – oświadczył.

Schetyna mówił, że od 2004 r. Polska brała udział w kształtowaniu instytucji i polityk unijnych. Podkreślał, że „w momencie najtrudniejszego testu” Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości UE pomogły chronić polską demokrację, „która jest pod ciągłym atakiem populistycznego rządu PiS”.

– Historia naszego kontynentu uczy nas, że jeśli godzimy się na podwójne standardy, zawsze prowadzi to do katastrofy. (...) Dlatego również dziś mocno wierzymy, że Europa musi albo pozostać zjednoczona, albo zginie – powiedział.

Europejska Partia Ludowa zrzesza partie chadeckie i centroprawicowe w całej Europie. Z Polski oprócz PO należy do niej Polskie Stronnictwo Ludowe.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej