Surowe kary za grę w Superlidze. Prezydent FIFA ostrzega piłkarzy

Superliga miałaby ruszyć w 2021 roku (fot. REUTERS/Emmanuel Foudrot)

Prezydent FIFA Gianni Infantino zapowiedział, że piłkarze, którzy zdecydują się zagrać w Superlidze, zostaną wykluczeni z mistrzostw świata i innych międzynarodowych rozgrywek. To reakcja na plany ewentualnego stworzenia zamkniętej ligi dla najlepszych klubów Europy.

Polscy piłkarze w Lidze Mistrzów. Kontuzja Kamila Glika

Kamil Glik z AS Monaco, Łukasz Piszczek z Borussii Dortmund, Piotr Zieliński z Napoli i Grzegorz Krychowiak z Lokomotiwu Moskwa – to polscy...

zobacz więcej

– Albo jesteś w środku, albo na zewnątrz. Takie zagrożenie istnieje. Ci, którzy są za to odpowiedzialni, powinni zdać sobie z tego sprawę przed tym nieodwracalnym krokiem – powiedział szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej na konferencji w siedzibie tej organizacji w Zurychu.

Już we wtorek swój zdecydowany sprzeciw wobec utworzenia jakiejkolwiek zamkniętej wersji europejskiej Superligi, która miałaby konkurować z obecną Ligą Mistrzów UEFA lub ją zastąpić, powtórzyło stowarzyszenie zrzeszające ligi piłkarskie na Starym Kontynencie.

European Leagues (dawna nazwa: Stowarzyszenie Europejskich Piłkarskich Lig Zawodowych) to organizacja skupiająca ligi europejskie z 25 krajów, w tym czołowe: angielską, hiszpańską, niemiecką i włoską.

„Ligi wspierają europejski model sportowy oparty na strukturze piramidy, w której mechanizmy promocji i spadków oraz sportowe zalety klubów stanowią rdzeń każdej konkurencji” – napisano w oświadczeniu.

Dodano, że „propozycje dotyczące zamkniętej Super League będą miały poważne i trwałe implikacje dla długoterminowej stabilności zawodowego futbolu w Europie”.

O powrocie pomysłu powstania Superligi poinformował niedawno m.in. tygodnik „Der Spiegel”. 16 najlepszych zespołów na Starym Kontynencie miałoby odłączyć się od Ligi Mistrzów i utworzyć własne rozgrywki. Takie plany istniały od dawna, ale z medialnych informacji wynika, że stają się one coraz bardziej konkretne.

Superliga miałaby ruszyć w 2021 r. Jej operatorem nie byłaby żadna z istniejących federacji, w tym UEFA.

Trzon Superligi miałyby stanowić: Bayern Monachium, Real Madryt, FC Barcelona, Manchester United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Manchester City, Liverpool, Paris Saint-Germain, Juventus Turyn i AC Milan. Natomiast zaproszone zostałyby: Atletico Madryt, Borussia Dortmund, Olympique Marsylia, Inter Mediolan i AS Roma.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej