RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent zdecydował o marszu 11 listopada. Zaprasza wszystkich Polaków

Prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim ustalił, że 11 listopada odbędzie się wspólny biało-czerwony marsz o charakterze uroczystości państwowych. Marsz będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta RP. Organizacją marszu zajmie się rząd. – Zapraszamy wszystkich Polaków do udziału w marszu. Pokażmy że jesteśmy jedną biało-czerwoną drużyną – poinformował na konferencji prasowej Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta. Marsz przejdzie tą samą trasą, którą przejść miał Marsz Niepodległości.

Pilne spotkanie prezydenta z premierem po zakazie Marszu Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim na pilnym spotkaniu po decyzji prezydent Warszawy odnośnie zakazu Marszu...

zobacz więcej

Wcześniej w środę prezydent zaprosił szefa rządu na konsultacje w związku z decyzją prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji w niedzielę 11 listopada Marszu Niepodległości.

– Podczas spotkania ustalono, że zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich zostanie zorganizowany marsz, wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych – powiedział rzecznik prezydenta.

Dodał, że marsz będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę. – Samą organizacją marszu zajmie się rząd – poinformował Spychalski.

– Marsz 11 listopada będzie miał charakter uroczystości państwowych; w związku z tym wszystkie inne marsze, które ewentualnie mogłyby przebiegać tą samą trasą, z mocy samego prawa nie mogą mieć miejsca – dodał Spychalski.

Rzecznik prezydenta poinformował również, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym od pracy. Tego dnia nie będzie także handlu.

Do decyzji prezydenta o zorganizowaniu wspólnego marszu odniósł się na Twitterze minister Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Polityk wskazał na ustawę o zgromadzeniach publicznych, z której zapisów wynika, że zgromadzenia zorganizowanego przez organa władzy publicznej nie można rozwiązać na podstawie tejże ustawy.

Lider środowisk narodowych Krzysztof Bosak odniósł się do decyzji o zorganizowaniu wspólnego biało-czerwonego marszu. „My się nie wycofujemy” – napisał i zapewnił, że Marsz Niepodległości odbędzie się niezależnie od marszu prezydenckiego.

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:
Zobacz więcej