Na Wawelu złożono kapsułę czasu z „Listami do przyszłości”

Złożenie wawelskiej kapsuły czasu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się na Zamku Królewskim na Wawelu. (fot. PAP/Jan Graczyński)

100 listów na 100-lecie niepodległości znalazło się w kapsule czasu, którą zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Autorami listów są laureaci konkursu „Listy do przyszłości”, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych.

IPN rozpoczyna akcję Przystanek Niepodległość

Inauguracja akcji Przystanek Niepodległość organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej odbyła się w Warszawie. W jej ramach zaplanowano wykłady,...

zobacz więcej

Zamek Królewski na Wawelu od wieków gromadził dzieła sztuki i inne artefakty związane z dziedzictwem narodu polskiego.

Listy dzieci do przyszłości, ale i zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, dzisiejsze gazety i monety będące aktualnie w obiegu, złożone w kapsule czasu są – według dyrektora Zamku na Wawelu Jana Ostrowskiego – oryginalnym pomysłem.

Listy i pamiątki tradycyjnie umieszcza się w gałkach na wieżach budowli.

Listy dzieci i inne pamiątki znalazły się w kapsule ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej. Obiekt wykonany zgodnie z wymogami konserwatorskimi Zamku Królewskiego ma gwarancję na 200 lat. Aby odkopanie kapsuły nie stanowiło problemu, zapisane zostaną również dane lokalizacyjne złożenia kapsuły.

– To dobry pomysł, aby uzmysłowić dzieciom, jak ważny moment przeżywają, 100-lecie niepodległości Polski – powiedział dziennikarzom Jan Ostrowski.

Jak ocenił, zawartość kapsuły, zwłaszcza marzenia i wyobrażenia dzieci zawarte w listach, mogą posłużyć uczonym do badań naukowych.

Kapsuła ponownie zostanie otwarta za 100 lat.

Dyrektor Zamku na Wawelu ocenił też, że sztuka odręcznego pisania, zwłaszcza listów, odchodzi w zapomnienie. – Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się, by, póki jeszcze czas, zachować taki ślad dla przyszłości – wyjaśnił.

Premier: Można walczyć o silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy

Można walczyć o niepodległą, silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy i takie czasy są naszym udziałem; dzisiaj ta niepodległość to w dużym stopniu...

zobacz więcej

Listy pisane były przez dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych. Ich treść zawiera osobiste wyznania – niektórzy marzą, by zostać pisarzami lub chcą prowadzić „prosperujące i wysoko zmechanizowane gospodarstwa rolne”, bo „w przyszłości już każdy człowiek będzie zwracał uwagę na to, żeby zdrowo się odżywiać”.

– Napisałam, co robię w wolnym czasie. Pisanie listu sprawiło mi wiele radości. Myślę, że mój język może być zaskakujący dla tych, którzy będą czytać listy za 100 lat – powiedziała 14-letnia Asia.

Z kolei 11-letni Stanisław z Libiąża wyznaje, że chciałby wynaleźć lek na raka, ponieważ – jak ocenia – dziś wiele osób umiera na tę chorobę.

Kapsuła złożona została 120 cm pod ziemią, czyli znajdzie się poza strefą zamarzania gruntu, co ma zapewnić bezpieczne warunki zamkniętym w niej artefaktom współczesności.

– Oddaliśmy głos młodemu pokoleniu, bo to ono decydować będzie o losach Polski – powiedział dziennikarzom Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż, który jest współorganizatorem inicjatywy.

banner

Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

źródło:

Zobacz więcej