RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rusza Anakonda 18 - największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe

Rozpoczyna się poligonowa część manewrów Anakonda 18 - największych w tym roku ćwiczeń polskich sił zbrojnych, z udziałem żołnierzy państw sojuszniczych. Jednym z elementów ćwiczeń będzie odbicie promu morskiego z rąk terrorystów.

Cywile na poligonie. Organizacje proobronne wezmą udział w manewrach „Anakonda-18”

Organizacje proobronne wezmą udział na ćwiczeniach „Anakonda-18”, pomimo wątpliwości Amerykanów – informuje „Rzeczpospolita”. Około 450 członków z...

zobacz więcej

Ćwiczenia są podzielone na trzy etapy. Pierwsza część to ćwiczenie studyjne, które odbyło się w październiku i było sprawdzianem procedury przekazania dowodzenia operacją między stroną narodową a NATO.

7 listopada rozpoczyna się zasadniczy, poligonowy etap - ćwiczenie z wojskami – który potrwa do 16 listopada. Od 26 listopada do 6 grudnia przewidziano część dowódczo-sztabową.

W ćwiczeniu z wojskami wezmą udział żołnierze z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Cel Anakondy 18 to integracja narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w procesie osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej poprzedzonej działaniami przeciwhybrydowymi.

Na poligonach w Polsce będzie ćwiczyć ok. 12,5 tys. żołnierzy, a blisko 5 tys. w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. Na terenie państw bałtyckich ćwiczenie jest prowadzone po raz pierwszy.

Na Bałtyku żołnierze przećwiczą m.in. – wspólnie z funkcjonariuszami służb pozamilitarnych – odbicie przejętego przez terrorystów promu pasażerskiego, na pokładzie którego znajdują się zakładnicy.

„Scenariusz ćwiczenia został tak przygotowany, aby hipotetyczne zdarzenia były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości i zostały odwzorowane w realnym życiu. Taki sposób przygotowania daje możliwość faktycznego działania ćwiczącym” – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rozpoczęły się największe od czasów zimnej wojny ćwiczenia NATO

Największe od czasów Zimnej Wojny ćwiczenia NATO rozpoczynają się dzisiaj w Norwegii. Manewry pod nazwą „Trident Juncture 2018” mają sprawdzić...

zobacz więcej

Anakonda 18 wpisuje się także w wypełnianie postanowień warszawskiego szczytu NATO. W ramach kolejnego etapu procesu certyfikacji dowództwa, które ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO przysłanych dla wzmocnienia wschodniej flanki, Międzynarodowy Zespół Ewaluacyjny sprawdzi zdolność Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód do działania według standardów sojuszniczych.

W ćwiczeniu uczestniczą elementy struktury dowodzenia NATO: Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO Brunssum, Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni z siedzibą w Szczecinie oraz Sojusznicze Dowództwo Wojsk Lądowych.

Ćwiczenia Anakonda odbywają się co dwa lata od 2006 r. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dotychczas największa edycja odbyła się w 2016 r.; były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. - wzięło w nim udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej