RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sanepid: Trwa wygaszanie ognisk odry na Mazowszu

Pruszkowski sanepid uruchomił punkty szczepień (fot. Shutterstock/Tatevosian Yana)

W powiecie pruszkowskim zgłoszono już 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Część z nich to osoby dorosłe. Trwają czynności dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry – informuje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

Pomorski sanepid: odra w powiecie kwidzyńskim. Chorują Ukraińcy

W Polsce ogniska odry występują w Kwidzynie, Pruszkowie, Włodawie i w okolicach Ostródy – powiedział na antenie TVP Info rzecznik Głównego...

zobacz więcej

21 zgłoszeń i podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim zarejestrowano w okresie od 10 października 2018 r. do 6 listopada. Jak poinformował PWIS w Warszawie, obecnie trwa oczekiwanie na wyniki potwierdzających badań laboratoryjnych.

„Trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie, dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry” – pisze PWIS w Warszawie w wydanym komunikacie.

„Prace wspierają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz inspekcje sanitarne ościennych powiatów. Prowadzone są szczepienia ochronne osób z kontaktu” – czytamy w komunikacie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

PWIS przypomina także, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie uruchomiła punkty szczepień, w których można poddać się iniekcjom. Uzupełniające szczepienia w kalendarzu szczepień są bezpłatne dla osób do 19. roku życia, płatne zaś są szczepienia zalecane dla osób dorosłych.

Odszkodowania za powikłania po szczepionkach: ustawa wymaga doprecyzowania

Projekt ustawy o odszkodowaniach dla ofiar niepożądanych odczynów poszczepiennych wymaga doprecyzowania – tak twierdzi zarówno resort, jak i...

zobacz więcej

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze - m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Eksperci wskazują, że bardzo dużą skuteczność ma szczepienie przeciw odrze.

W Polsce od początku stycznia do końca października 2018 r. zachorowały na odrę 144 osoby, w analogicznym okresie poprzedniego roku zachorowań było 59. Jak powiedział na antenie TVP Info rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, „odra w Polsce to odra importowana, jednak chorują także Polacy”.

Na Ukrainie tylko w ostatnim tygodniu października odnotowano 1319 przypadków tej choroby. Liczne zachorowania na odrę występują również w innych krajach europejskich, m.in. w Grecji, Niemczech, Rumunii czy Włoszech. Zaniepokojenie wzrostem ich liczby wyraziła Komisja Europejska.

banner

źródło:

Zobacz więcej