RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Popiersie marszałka Piłsudskiego w Brukseli. „Symbol zwycięstwa i odzyskanej wolności”

W Brukseli na terenie ambasady RP w Królestwie Belgii odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości to element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lekcje o marszałku Piłsudskim dla polskich dzieci w Belgii

W polskich szkołach w Belgii dziś lekcje o marszałku Józefie Piłsudskim, organizowane z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Profesor Tadeusz...

zobacz więcej

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, polscy europosłowie, członkowie Związku Piłsudczyków i Polacy mieszkający w Belgii. Inaugurację uświetniła prezentacja świetlna na budynku ambasady, przedstawiająca historię Polski, oraz występ Królewskiego Zespołu Dętego z Huissignies. Polacy odśpiewali też polski hymn.

– To pierwszy pomnik Piłsudskiego w tym ważnym dla europejskiej i polskiej polityki mieście. To jest też miejsce ważne dla polskiej historii. Mało osób wie, że Polacy mieli swój udział w tym, że Belgia uzyskała niepodległość w XIX wieku. Jedno z naszych powstań, insurekcja listopadowa, spowodowała, że Rosja zajęta polską sprawą musiała uznać niepodległość Belgii – wskazał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Historyk przypomniał, że Piłsudski bywał w Brukseli. – W 1914 roku wizytował tutaj konspiracyjny Związek Strzelecki, który był organizowany w Belgii i Francji. (...) Piłsudski jest jednym z najważniejszych ojców odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest też tym, który miał ogromny wpływ na to, że w 1920 roku zatrzymano nawałę bolszewicką w Warszawie. Gdyby Warszawa została zdobyta, to może padłby i Berlin, a może też Bruksela – zwrócił uwagę.

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski podkreślił, że odsłonięcie pomnika było możliwe dzięki wsparciu IPN, który sfinansował inicjatywę. – To też wielkie święto dla naszej ambasady, bo na jej terenie na stałe znajdzie się ślad historii Polski i świadectwo obecności Polaków w historii Europy i Belgii. Budynek ambasady od blisko 100 lat jest własnością Polski. To miejsce wszystkim Polakom w Belgii kojarzy się z naszym krajem – podkreślił.

Orzechowski odczytał też na uroczystościach list Adama Kwiatkowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, który w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wyraził uznanie dla inicjatywy powstania pomnika w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. „Niech odsłonięcie popiersia marszałka będzie symbolem zwycięstwa i odzyskanej wolności” – napisał Kwiatkowski w liście.
banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej