„Genetyczna osobliwość”. Dziesięciu turystów zmarło w Hiszpanii po zażyciu leku

Dziesięciu turystów zmarło w Hiszpanii po zażyciu leku (fot. Tim Graham/Getty Images)

Hiszpański urząd regulujący obrót lekami wprowadził zakaz sprzedaży popularnego środka przeciwbólowego turystom. Przypuszcza się, że ostatnio – z powodu zażycia specyfiku – zmarło w tym kraju co najmniej dziesięciu Brytyjczyków – informuje portal thelocal.es.

GIF wycofuje z aptek leki – przeciwbólowy i na kaszel

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię leku Methadone Hydrochloride Molteni o działaniu silnie przeciwbólowym, a także serię leku...

zobacz więcej

Hiszpańska Agencja ds. Leków i Produktów Leczniczych (AEMPS) zweryfikowała swoją opinię na temat nolotilu, ostrzegając, że nie powinien być przepisywany przyjeżdżającym do kraju turystom.

Zakaz najprawdopodobniej wiąże się z kampanią tłumaczki medycznej z Alicante, Cristiny Garcia del Campo, która apelowała o śledztwo w sprawie przypadków sepsy u brytyjskich i irlandzkich turystów, którzy zażyli nolotil. Według del Campo istnieje związek między tymi zjawiskami.

Jak informuje portal, śledztwo hiszpańskiego regulatora rynku potwierdziło, że co najmniej 10 osób, którym w Hiszpanii przepisano ten lek, zmarło na sepsę poprzedzoną agranulocytozą – spadkiem liczby neutrofili, obronnych komórek organizmu, we krwi.

Nolotil nie otrzymał licencji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji, ale został dopuszczony do użytku w Hiszpanii. W kraju tym stwierdzono, że agranulocytoza bywa „niezwykle rzadkim” skutkiem ubocznym stosowania preparatu. Ma on dotykać jednego pacjenta na 10 tys. Śmiertelność wśród brytyjskich turystów ma być spowodowana – wg AEMPS – „osobliwością genetyczną” tej grupy pacjentów.

Boehringer Ingelheim, producent nolotilu, podkreśla, że specyfik jest dostępny pod wieloma postaciami w Hiszpanii i innych krajach europejskich i nie ma naukowych dowodów na to, że poszczególne populacje są bardziej „podatne na skutki uboczne”.
banner

źródło:
Zobacz więcej