Hiszpańscy socjaliści chcą zakazać czczenia gen. Franco w nowym miejscu pochówku

Gen. Francisco Franco i książę Juan Carlos de Borbon na paradzie zwycięstwa, która miała miejsce w 1965 r. w Madrycie (fot. Gianni Ferrari/Cover/Getty Images)

Rządząca Hiszpanią partia socjalistyczna (PSOE) zapowiedziała 6 listopada wprowadzenie przepisów zakazujących czczenia gen. Francisco Franco w nowym miejscu jego pochówku.

79 lat temu zmarł Roman Dmowski – współtwórca niepodległej Polski

79 lat temu, 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski – przywódca obozu narodowego, główny ideolog...

zobacz więcej

Wprawdzie dotychczas nie podjęto decyzji, w którym miejscu zostanie złożone ciało byłego premiera Hiszpanii, ale prawdopodobnie będzie to krypta w madryckiej katedrze Almudena.

Przeprowadzone pod koniec października rozmowy wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem nie przyniosły rozwiązania w tej sprawie.

13 września Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok Franco poza Dolinę Poległych, gdzie były generał został pochowany w 1975 r. Głosowanie odbyło się na podstawie sierpniowego dekretu gabinetu Sancheza.

Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Pomimo początkowych protestów rodzina Franco zgodziła się pod koniec września na przeniesienie zwłok generała do katedry Almudena. Zażądała jednak spełnienia kilku warunków, w tym specjalnego protokołu podczas ponownego pogrzebu Franco. Uwzględnia on m.in. odegranie hymnu państwowego oraz salwy armatnie.

banner

źródło:
Zobacz więcej