RAPORT

Kampania 2020

Prezydent Wrocławia wydał zakaz organizacji Marszu Niepodległości

Decyzją prezydenta Wrocławia zakazano marszu mającego odbyć się 11 listopada (fot. arch. PAP/Sebastian Borowski)

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wydał decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości, mającego odbyć się w tym mieście 11 listopada. Celem manifestacji miało być „uświęcenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę”.

Gronkiewicz-Waltz: Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości

Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości. Powodem może być użycie rac albo transparentów z takimi hasłami jak „Polska dla...

zobacz więcej

Liczbę uczestników organizatorzy przewidzieli na 10 tys. Marsze narodowców organizowane są we Wrocławiu w Święto Niepodległości od 2011 r.

Tym razem decyzją Dutkiewicza zgromadzenia zakazano. Dutkiewicz napisał na Twitterze, że decyzję podjął „w porozumieniu” z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem, wybranym z list Koalicji Obywatelskiej.

W uzasadnieniu decyzji napisano: „Organ gminy po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności i dowodów zgromadzonych w sprawie stwierdza, iż może dojść do naruszenia przepisów (…) poprzez odbycie planowanego zgromadzenia, którego przebieg wyczerpywałby ustawowe znamiona przestępstw i wykroczeń stypizowanych w w/w. przepisach tj. znieważania osób, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz udział w zgromadzeniu osób posiadających przy sobie wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały i narzędzia”.

To nie pierwsza tego typu decyzja ze strony polityków związanych ze środowiskami tzw. totalnej opozycji. 1 sierpnia br. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o rozwiązaniu marszu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Polityk zapowiedziała również, że może rozwiązać warszawski Marsz Niepodległości, w którym co roku uczestniczą dziesiątki tysięcy osób.
banner

źródło:
Zobacz więcej