RAPORT

Tusk kontra Tusk

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji Marszu Niepodległości

Ustępująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości. Wcześniej organizatorzy marszu – gromadzącego co roku dziesiątki tysięcy uczestników – otrzymali zgodę na przeprowadzenie pochodu ulicami stolicy w dniu rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent Wrocławia wydał zakaz organizacji Marszu Niepodległości

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wydał decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości, mającego odbyć się w tym mieście 11...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy, uzasadniając decyzję, wskazała m.in. na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego z października br. w sprawie wzrostu liczby neofaszystowskich aktów przemocy wzywa państwa członkowskie do podjęcia kroków przeciwko mowie nienawiści i przemocy.

– Dwukrotnie pisałam do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie delegalizacji ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu – oświadczyła prezydent stolicy na konferencji prasowej w środę.

Dodała, że konsultowała tę decyzję z prezydentem-elektem stolicy Rafałem Trzaskowskim.

– My mamy odpowiedzialność przed mieszkańcami, mamy zapewnić bezpieczeństwo w takim zakresie, w jakim mamy kompetencje – oznajmiła ustępująca prezydent stolicy.

– Nadzór nad przebiegiem zgromadzenia, to są kompetencje urzędu miasta – mówiła obecna na konferencji Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

banner


Złóż życzenia Polsce!

Zapraszamy Państwa do składania urodzinowych życzeń odrodzonej Polsce, która 11 listopada kończy 100 lat. Chętnie opublikujemy najciekawsze z nich. Forma przesyłanych życzeń dowolna - wideo, fotografia, wreszcie tradycyjnie pisane, byle szczere.

Ucieknijmy chociaż raz na 100 lat od polityki i sporów. Czekamy na życzenia od Państwa dla Polski!

Mail: twoje@tvp.info SMS/MMS: 601 600 100

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej