RAPORT

Wojna na Ukrainie

Barber shop. Miejsce, gdzie mężczyźni czują się wyjątkowo. #PolskaToWiecej

Od kilku lat cieszą się ogromną popularnością, śmiało można je nazwać męskimi salonami urody, a mowa o… barber shopach. W takim zakładzie można nie tylko idealnie przyciąć brodę i zmienić fryzurę, ale także miło spędzić czas. Z założycielem „Lisbon Barbers”, pierwszego portugalskiego barber shopu w Polsce, rozmawiali redaktorzy portalu tvp.info.

Perła architektury i akustyki. „Ta magia się tutaj zadziała”. #PolskaToWiecej

– Mamy przepiękny budynek. Niewątpliwie jest to perła architektury, ale i również perła akustyczna. Mamy najlepszą w Polsce orkiestrę i rewelacyjną...

zobacz więcej

Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyźni nie przywiązywali większej wagi do tego, jak wyglądają. Wśród panów panowało przekonanie, że nadmierne dbanie o wygląd uchodzi za niemęskie. Dziś to podejście nieco się zmieniło. Większa dbałość wynika zarówno z pragnień mężczyzn, by wyglądać atrakcyjniej w oczach kobiet, jak i… oczekiwań pracodawców.

Ma to też związek z medialną i społeczną presją. Panowie zrozumieli, że dbanie o siebie to coś naturalnego. Współczesny mężczyzna chce dobrze wyglądać i dobrze się czuć.

Barber shop w odróżnieniu od przeciętnego zakładu fryzjerskiego obsługuje tylko mężczyzn.

Mistrz świata makijażu: Polakom i Polkom po prostu się chce. #PolskaToWiecej

Mistrz świata, biznesmen, szkoleniowiec, specjalista od wizerunku i savoir-vivre'u. Olaf Tabaczyński z pewnością jest postacią nietuzinkową. Mimo...

zobacz więcej

Jednym z takich miejsc jest właśnie „Lisbon Barbers”, prowadzony przez rodowitych Portugalczyków. Na tle innych barber shopów wyróżnia się portugalskim wnętrzem i rodzinną atmosferą.

– Mężczyźni mają poczuć się jak w domu. Kobiety, które przyszły razem z mężczyznami, mogą zrelaksować się pijąc tradycyjne, portugalskie espresso, w przytulnym salonie wyposażonym w telewizor i gry wideo — mówi Tiago, założyciel „Lisbon Barbers”.

Do barbera przychodzi się nie tylko po to, żeby przystrzyc brodę i zmienić fryzurę, ale także w celach rozrywkowych. Klienci barber shopów mają się tam czuć jak „u przyjaciół”.

– Mężczyźni zmienili sposób ubierania się, coraz więcej z nich zaczęło nosić garnitury i zwracać uwagę na to, jak wyglądają. Zmiany w ubiorze są początkiem tego, że mężczyźni zaczęli dbać również o to, jak wyglądają fizycznie. Polacy zaczęli też nosić brody i interesować się, jak o nie dbać – mówi Tiago.

„Muzyka pozwala mi łączyć się z ludźmi, gdy język jest barierą”. #PolskaToWiecej

O kulturze hip-hopowej w naszym kraju, o tym, czym jest dla niego muzyka, o swoich ulubionych miejscach i o tym, dlaczego używa polskich słów w...

zobacz więcej

– Broda może diametralnie zmienić wygląd, dlatego warto dobrać odpowiedni styl do swojej twarzy – dodaje.

Ideą współczesnego barber shopu jest odtworzenie charakteru miejsca, z jakim się zderzali mężczyźni kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Nieodzownym elementem są meble wzorowane na starych amerykańskich filmach. Klimat, jaki panuje w barber shopach, jest stricte skierowany do mężczyzn.

Kultura barber shopów i fryzjerstwa męskiego jest na Zachodzie czymś normalnym. U nas ta moda pojawiła się dopiero kilka lat temu.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej