RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odszkodowania za powikłania po szczepionkach: ustawa wymaga doprecyzowania

Do opinii publicznej przebije się informacja, że szczepienia wywołują mnóstwo powikłań – obawia się minister zdrowia (fot. Shutterstock/adriaticfoto)
Do opinii publicznej przebije się informacja, że szczepienia wywołują mnóstwo powikłań – obawia się minister zdrowia (fot. Shutterstock/adriaticfoto)

Projekt ustawy o odszkodowaniach dla ofiar niepożądanych odczynów poszczepiennych wymaga doprecyzowania – tak twierdzi zarówno resort, jak i przedstawiciele środowisk rodziców, których dzieci cierpią na powikłania poszczepienne. Od ponad roku trwają konsultacje społeczne wokół projektu.

Minister zdrowia: Dzieci, które są zaszczepione na odrę, są bezpieczne

Te dzieci, które są zaszczepione na odrę w sposób zgodny z kalendarzem szczepień, na pewno są bezpieczne – podkreślił minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

– W obecnym kształcie projekt niesie ryzyko nadużyć – ocenia cytowany przez dziennik „Rzeczpospolita” szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Według proponowanych przepisów odszkodowania byłyby wypłacane rodzicom dzieci, które po szczepionce musiały być hospitalizowane przez co najmniej 14 dni.

– Nie rozumiem kryterium 14 dni hospitalizacji – przyznaje również w rozmowie z gazetą Przemysław Cuske, współzałożyciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, zrzeszającego rodziców ofiar niepożądanych odczytów poszczepiennych.

– Gwałtowna zapaść czy zespół hipotoniczno-hiperreaktywny nie wymagają długiego pobytu w szpitalu, a zagrażają życiu – wskazuje Cuske.

Stowarzyszenia pacjentów wskazują również, że projekt przewiduje wypłatę jednorazową: równowartość średniej pensji za tydzień hospitalizacji – a więc za 14 dni ok. 9,5 tys. zł – ale nie więcej niż 70 tys. zł. Tymczasem rehabilitacja dziecka po ciężkim NOP może trwać latami i kosztować nawet 4,5 tys. zł miesięcznie.

Przemysław Cuske przypomina, że np. w Rosji ofiara ciężkiego NOP otrzymuje jednorazowo sto najniższych krajowych pensji (w Polsce byłoby to 210 tys. zł) a oprócz tego comiesięczną rentę.

Minister Szumowski wyjaśnia, że boi się „lawinowego zgłaszania NOP” po uruchomieniu funduszu i tego, że „do opinii publicznej przebije się informacja, że szczepienia wywołują mnóstwo NOP, co z kolei przełoży się na niechęć do szczepień”.

Niepożądany odczyn poszczepienny to, jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki” (w przypadku szczepionki BCG okres ten jest dłuższy). Istotna jest zależność chronologiczna, nie ma konieczności dowodzenia związku przyczynowo-skutkowego.

Według statystyk NIZP-PZH w 2016 r. wystąpiło w Polsce 2341 NOP, z czego według kryteriów tej instytucji trzy uznano za ciężkie, a 107 za poważne. Według standardów WHO ciężkich NOP-ów w Polsce w 2016 r. było 483, a poważnych – 51. Stowarzyszenia pacjentów powołując się na przeprowadzone ankiety twierdzą, że wielu NOP-ów w ogóle nie ujmuje się w statystykach.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej