RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ziuk. Młody Piłsudski”. Prapremiera nowego serialu TVP

Dziś Telewizja Polska pokaże specjalne dwa odcinki historycznego serialu TVP „Ziuk – Młody Piłsudski”. To najnowsza produkcja Telewizji Polskiej wyprodukowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Serial opowiada historię młodzieńczych lat Józefa Piłsudskiego i grupy spiskowców walczących z caratem.

IPN rozpoczyna akcję Przystanek Niepodległość

Inauguracja akcji Przystanek Niepodległość organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej odbyła się w Warszawie. W jej ramach zaplanowano wykłady,...

zobacz więcej

Jarosław Marszewski, reżyser serialu, przekonuje, że dzisiejsza młodzież, wierząca w ideały, nie różni się wiele od młodego Piłsudskiego.

– Miał podobne rozterki i emocje. Jeśli dzisiejsi nastolatkowie wierzą w ideały, to on właśnie taki był – tłumaczy.

Główny bohater, 19-toletni Józef Piłsudski ps. „Ziuk”, zostaje oskarżony o planowanie zamachu na następcę zamordowanego cara. Otrzymuje karę pięcioletniego zesłania na Syberię. Grzegorz Otrębski, odtwórca roli tytułowej, wyjaśnił, że wiedzę o marszałku zbierał z różnych źródeł: z listów, rozmów i spotkań.

Serial przybliża bohaterów naszej niepodległości, m. in. relacje Piłsudskiego z rodziną i bratem Bronisławem, a także pokazuje w jaki sposób rozwijały się jego cechy przywódcze – mówił prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

– Jeżeli kochamy polską historię i Polskę, identyfikujmy się z Ojczyzną, to musimy się odwoływać do bohaterów naszej wolności – podkreślił.

Pilotażowy odcinek serialu zostanie wyemitowany 11 listopada o dwóch porach – o godz. 17.20 oraz 22.15 w TVP1. Do stałej emisji „Ziuk. Młody Piłsudski” wejdzie w 2019 r. Pierwszy sezon ma składać się z 13 odcinków.

W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Grzegorz Otrębski. W serialu zagrają także m. in.: Ewa Wencel, Ewa Ziętek, Jan Englert, Marek Kalita, Urszula Grabowska oraz Bronisław Sebastian Cybulski.

Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski, twórca uhonorowanego Nagrodą Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” dramatu „Jutro będzie niebo”.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej