RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Można walczyć o silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy

Mateusz Morawiecki wskazał, że polskie firmy mogą być kołem napędowym gospodarki (fot. TT/KPRM)
Mateusz Morawiecki wskazał, że polskie firmy mogą być kołem napędowym gospodarki (fot. TT/KPRM)

Można walczyć o niepodległą, silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy i takie czasy są naszym udziałem; dzisiaj ta niepodległość to w dużym stopniu los firm, przedsiębiorstw w waszych rękach – powiedział premier Mateusz Morawiecki na gali plebiscytu „Firma 100-lecia Niepodległości” organizowanej przez tygodnik „Gazeta Polska”.

100 najbogatszych Polaków stulecia. Na szczycie rankingu twórca Banku Handlowego

Kupowali wsie i budowali miasta. Jeden rozbił bank w kasynie w Monte Carlo, drugi oszalał z miłości, popadł w depresję i popełnił samobójstwo....

zobacz więcej

– Można walczyć o niepodległość przedsiębiorczością, gospodarnością, kreatywnością i innowacyjnością waszych przedsiębiorstw, którymi zarządzacie dobrze, solidnie, do przodu – oświadczył szef rządu. Jak dodał „ten współczesny wyraz dbałości o naszą Ojczyznę i suwerenność jest bardzo ważny”.

– Poplątana historia Polski ostatnich trzydziestu lat (...) doprowadziła nas do takiego momentu, w którym znaczna część naszej gospodarki jest w rękach innych przedsiębiorstw, z innych nacji – przypomniał. Zaznaczył jednocześnie, że „to nie musi być niedobre”, ponieważ często te przedsiębiorstwa płacą tutaj podatki, rozwijają swoje działy badań i tutaj tworzą miejsca pracy.

– Ale też w szczególny sposób, tak jak o sile francuskiej gospodarki świadczą francuskie przedsiębiorstwa, o sile niemieckiej gospodarki – niemieckie (...) tak też z biegiem lat o sile polskiej gospodarki coraz bardziej będą świadczyć silne polskie przedsiębiorstwa zdolne do ekspansji międzynarodowej, zdolne do łączenia sił, płacące tutaj podatki, tworzące nowe innowacyjne miejsca prac, oparte o wdrożenia, badania, rozwój i współpracę z nauką – podkreślił.

Premier podziękował zebranym za to, że – jak mówił – mamy coraz więcej takich przedsiębiorstw, które są siłą napędową i lokomotywą naszej gospodarki. – Budujemy suwerenność Polski rozumianą według definicji XXI wieku, polegającą na bardzo dobrze rozwiniętej sieci współpracy na arenie międzynarodowej, popartej rosnącym kapitałem polskim – wskazał.

PKO BP najodporniejszym bankiem na potencjalny kryzys w Europie

PKO Bank Polski okazał się najodporniejszy na negatywne scenariusze makroekonomiczne w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez...

zobacz więcej

„Budujemy silną gospodarkę”

Podkreślił też, że „budujemy silną gospodarkę na kolejne 100 lat, a może nawet dłużej”. – Życzyłbym sobie, by te zmieniające się okoliczności doprowadziły do tego, że coraz więcej marek polskich będzie budowanych, bardzo intensywnie rozwijanych w oparciu o polskie przedsiębiorstwa – dodał.

Zdaniem premiera, „nie ma silnej gospodarki bez silnego społeczeństwa”. – Społeczeństwo zawiera w sobie gospodarkę, to dlatego nowy model gospodarczy, który my zaproponowaliśmy jest innym modelem, jest modelem solidarnościowym, opartym o silną gospodarkę włączającą maksymalnie dużo sfer życia społecznego, opartą o sprawiedliwy paradygmat gospodarczy – wskazał.

Podczas gali został także odczytany specjalny list, który na ręce redaktora naczelnego tygodnika Tomasza Sakiewicza, wystosował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. „Na pańskie ręce pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla zespołu »Gazety Polskiej« za życzliwą pamięć i zaproszenie na galę wręczenia nagród »Firma 100-lecia Niepodległości« – podkreślił prezes PiS.

Pogratulował przy tym „wspaniałego pomysłu”, jakim jest projekt „Gospodarczy Fundament Niepodległości” w ramach którego został zorganizowany plebiscyt na firmę i markę 100-lecia Niepodległości. „Ta niezwykle cenna inicjatywa nie tylko popularyzuje, poszerza i pogłębia wiedzę o ekonomicznej historii Polski Odrodzonej, ale także czyni wydarzenia z gospodarczych dziejów ziem polskich bliższymi naszemu sercu” – wskazał Kaczyński.

„Obrazuje skalę wysiłku, który musieli podjąć nasi przodkowie odbudowując naszą Ojczyznę i kierując ją na drogi nowoczesnego rozwoju, przerwanego niestety przez II Wojnę Światową” – dodał. „Skłania również do zastanawiania się nad tym, jak tamte doświadczenia możemy spożytkować w naszej dzisiejszej pracy na rzecz zbudowania zasobnej i dostatniej Rzeczpospolitej” – przekonywał prezes PiS.
banner

źródło:

Zobacz więcej