RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Członek komisji ws. Amber Gold: Chciałbym wniosku o Trybunał Stanu dla Tuska

– Nadzór byłego premiera Donalda Tuska nad służbami specjalnymi to była fikcja – powiedział w „Minęła 20” Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości. – Miał bardzo wiele instrumentów do tego, żeby przeciwdziałać Amber Gold – przekonywał Jarosław Porwich z Wolnych i Solidarnych, komentując przesłuchanie byłego premiera przez komisję śledczą ds. Amber Gold.

„Prace komisji pokazały, że Tusk nie poradził sobie z rządzeniem państwem”

– Prace komisji jednoznacznie pokazały, że premier Donald Tusk nie zdał egzaminu, nie poradził sobie z rządzeniem takim państwem dużym jak Polska....

zobacz więcej

Politycy w „Minęła 20” dyskutowali o przesłuchaniu byłego premiera Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Członek komisji Jarosław Krajewski z PiS podkreślił, że udało się potwierdzić, że były premier nie wydawał wiążących wytycznych służbom specjalnym, nie żądał częstych i skutecznych informacji od szefów służb specjalnych.

– Dlatego możemy powiedzieć, że nadzór byłego premiera Donalda Tuska nad służbami specjalnymi to była fikcja – mówił poseł PiS i nazwał Tuska „premierem teoretycznym”.

 Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej uważa, że komisja powstała z „takim grzechem pierworodnym – założeniem politycznym”.

– Przed tą komisją miał stanąć Donald Tusk i to był cel powołania tej komisji – stwierdził polityk Platformy.

Jarosław Porwich z WiS podkreślił, że nawet jeśli przyjąć formułę funkcjonowania Tuska, który miał nie ingerować w działalność służb specjalnych, fiskalnych i skarbowych – to „nie zdejmuje z Donalda Tuska odpowiedzialności za to co się stało z Amber Gold”. – Miał bardzo wiele instrumentów do tego, żeby temu przeciwdziałać – ocenił Porwich.

– Cała komisja śledcza została pomyślana nie jako gremium, które będzie zabiegało o sprawiedliwość dla tych, którzy stracili swoje oszczędności, ale jako polityczna wendetta w kierunku Donalda Tuska – stwierdził Mirosław Suchoń z Nowoczesnej. Jego zdaniem podczas przesłuchania nie udało się udowodnić byłemu premierowi niczego.

– Bardzo bym chciał wniosku o Trybunał Stanu dla Donalda Tuska – mówił Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. – Wskutek konkretnej decyzji politycznej, czyli braku powołania ministra koordynatora członka Rady Ministrów, dochodzi do sytuacji, gdy prezes Rady Ministrów nie panuje nad swoimi bezpośrednimi podwładnymi, jakimi są szefowie poszczególnych służb specjalnych – wskazał polityk Kukiz’15 zasiadający w komisji śledczej.

bannerźródło:
Zobacz więcej