Gronkiewicz-Waltz: Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości

Jak powiedziała prezydent Warszawy, powodem rozwiązania manifestacji może być m.in. użycie rac (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Jeśli uznam to za stosowne, to rozwiążę Marsz Niepodległości. Powodem może być użycie rac albo transparentów z takimi hasłami jak „Polska dla białych” – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Onet.pl.

Grafiką w Marsz Niepodległości. Dziecko w wózku jak przestępca

– Najbardziej mnie oburza, że dorobili nam czarne prostokąty, przedstawiając nas jako przestępców – mówi portalowi tvp.info mężczyzna przedstawiony...

zobacz więcej

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego członkowie są związani z Ruchem Narodowym. Demonstracja odbywa się co roku 11 listopada, począwszy od 2010 r.

– Będziemy wszystko analizować, fotografować i jeżeli (…) będą race w takim zakresie, jak w zeszłym roku, to bez wahania rozwiążę tę manifestację – zapowiedziała w Onet.pl Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że tegoroczny marsz zostanie rozwiązany również wtedy, jeśli pojawi się „element nienawiści”, taki jak np. transparent na zeszłorocznym Marszu Niepodległości z hasłem „Polska dla białych”.

Na pytanie, co jeśli pojawi się jeden nieodpowiedni transparent, Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że to jest „nieważne”. – Niech pilnują, organizator za to odpowiada. Wszystko będziemy nagrywać – podkreśliła.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy 11 listopada pod hasłem „My chcemy Boga”, według szacunków policji wzięło udział ok. 60 tys. osób. Wśród transparentów trzymanych przez uczestników marszu znalazły się takie, na których widniały hasła: „Wszyscy różni, wszyscy biali” czy „Europa tylko dla białych”.

Sprzeciw wobec „tolerowania przez władze państwowe zachowań rasistowskich i ksenofobicznych” przyjęła Rada Warszawy. Stanowiska tego nie poparli radni PiS; zapewniali, że władze państwowe nie tolerują takich zachowań.

Śledztwo dot. publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych podczas marszu prowadzi warszawska Prokuratura Okręgowa.

banner

źródło:

Zobacz więcej