RAPORT

Pogarda

Teatr Telewizji pokaże spektakl o wielkim zapomnianym Polaku

Premiera „Prymasa Hlonda” odbędzie się na antenie Programu 1 TVP w poniedziałek, 5 listopada o godz. 21 (fot. TVP)
Premiera „Prymasa Hlonda” odbędzie się na antenie Programu 1 TVP w poniedziałek, 5 listopada o godz. 21 (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

Spektakl pt. „Prymas Hlond” – autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana – pokaże dziś Telewizja Polska. Sztuka przybliża najważniejsze momenty z emigracyjnego życia kardynała – od wybuchu II wojny światowej, aż do powrotu do Polski w lipcu 1945 r.

11 listopada w południe zaśpiewamy razem hymn. To tylko jeden z punktów obchodów

10 listopada – koncert na PGE Narodowy. Wejściówki można od środy pobierać na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl. Osoby, które nie planują...

zobacz więcej

Twórcy spektaklu zwracają uwagę, że w świadomości wielu Polaków kard. August Hlond funkcjonuje jako ten, który poprzedzał Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Propaganda komunistyczna przedstawiała go jako hierarchę, który wraz z rządem polskim opuścił kraj we wrześniu 1939 r., pozostawiając osamotniony naród skazany na klęskę.

Spektakl Pawła Woldana ukazuje kard. Hlonda z zupełnie innej strony: jako wielkiego patriotę, któremu na sercu leżało przede wszystkim dobro Polski.

Sztuka przybliża najważniejsze momenty z życia emigracyjnego kardynała, od wybuchu II wojny światowej, aż do powrotu do Polski w lipcu 1945 r.

Reżyser spektaklu zwraca uwagę, że kard. Hlond przeżywał swoje lata emigracyjne w samotności. – Chciał powrócić, ale Hitler odmówił mu powrotu, nawet na prośbę Piusa XII. Ale dzięki emu poinformował opinie Europę o tym co dzieje się w Polsce, bo propaganda goebbelsowska była bardzo perfidna i skuteczna – zaznacza Paweł Woldan.

Stulecie niepodległości. Ruszył nowy serwis TVP

Przed nami kulminacja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Telewizja Polska stworzyła stronę niepodlegla.tvp.pl,...

zobacz więcej

Reżyser przypomina, że przeżywając wielką samotność Prymas pisał program dla powojennej Polski - program nie polityczny ale religijny, oparty na Kościele i zawierzeniu Matce Bożej.

W roli tytułowej wystąpi Henryk Talar. Ponadto w spektaklu grają m.in. Andrzej Mastalerz (w roli ks. Anotniego Baraniaka) Wojciech Wysocki (jako papież Pius XII), Marcin Perchuć (biskup polowy Józef Gawlina) i Redbad Klynstra - Komarnicki (jako pułkownik niemiecki).

Zdjęcia były realizowane w Warszawie, Poznaniu, Lourdes i opactwie Benedyktynów w Alpach Francuskich.

22 października przypadła 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. W maju tego roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud dokonany za wstawiennictwem kard. Hlonda.

Obchody 100-lecia niepodległości Polski. Tysiące wydarzeń w całym kraju

Wspólne śpiewanie hymnu, „Koncert dla Niepodległej” na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal „Niepodległa” - to niektóre propozycje MKiDN i Biura...

zobacz więcej

August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. na pograniczu Brzęczkowic i Mysłowic. W 1897 r. złożył śluby zakonne w zgromadzeniu księży salezjanów.

24 czerwca 1926 r. został mianowany przez Piusa XI arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim - prymasem Polski. 20 czerwca 1927 r. został kreowany kardynałem.

W 1939 r. opuścił wraz z rządem Polskę, udając się początkowo do Rumunii. 19 września 1939 r. przybył do Watykanu.

Od 9 czerwca 1940 do 6 kwietnia 1943 r. przebywał w Lourdes, gdzie informował przywódców Zachodu o sytuacji w okupowanej Polsce. Zmuszony przez rząd Vichy, przeniósł się do opactwa w Hautecombe koło Aix-les-Bains. 3 lutego 1944 r. został aresztowany przez gestapo i internowany w Paryżu, a potem kolejno w klasztorach w Bar-le-Duc i Wiedenbr~ck (w Westfalii).

Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie udał się do Rzymu, skąd 20 lipca 1945 r. wrócił do Poznania. Pierwszymi decyzjami, jakie podjął po powrocie do kraju, była reorganizacja Kościoła na Ziemiach Północnych i Zachodnich, włączonych do Polski.

Kardynał zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Został pochowany w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej