RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

IPN rozpoczyna akcję Przystanek Niepodległość

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (P) podczas inauguracji cyklu wydarzeń i działań edukacyjnych "Tygodnia Niepodległości" w "Przystanku Niepodległość", 5 bm. w Centrum Edukacyjnym IPN. Podczas spotkania odbył się happening historyczny, przywitanie komendanta Józefa Piłsudskiego (fot. PAP/Piotr Nowak)

Inauguracja akcji Przystanek Niepodległość organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej odbyła się w Warszawie. W jej ramach zaplanowano wykłady, konferencje i programy edukacyjne.

11 listopada w południe zaśpiewamy razem hymn. To tylko jeden z punktów obchodów

10 listopada – koncert na PGE Narodowy. Wejściówki można od środy pobierać na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl. Osoby, które nie planują...

zobacz więcej

Wydarzenie Przystanek Niepodległość otworzyło symboliczne powitanie wysiadającego z zabytkowego tramwaju komendanta Józefa Piłsudskiego. W jego rolę wcielił się pochodzący z Ostrołęki aktor Mirosław Szczubałek, który angażuje się w działania edukacyjne i rekonstrukcje historyczne.

Przybyciu „komendanta” towarzyszył występ Orkiestry Reprezentacji Policji, wykonującej piosenki legionowe. Na ul. Marszałkowskiej rozbito również obóz młodych rekonstruktorów w mundurach z epoki.

– Zorganizowanie przyjazdu komendanta Piłsudskiego tramwajem wydało nam się naturalnym pomysłem. Sam przecież wypowiedział słowa: „Wsiadłem na przystanku »socjalizm«, wysiadłem na przystanku »niepodległość«”. Niepodległość była wówczas dla niego najważniejsza – powiedział Tomasz Morawski, naczelnik Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki.

Koordynator inicjatywy Przystanek Niepodległość, Rafał Pękała z IPN, wyjaśnił: „Chcemy zachęcić ludzi, by w wyjątkowy sposób spędzili tę wyjątkową rocznicę odzyskania niepodległości. Mamy nadzieję, że młodzież, dorośli, nauczyciele i uczniowie wezmą liczny udział w wydarzeniach, które przygotowaliśmy”.

Obchody 100-lecia niepodległości Polski. Tysiące wydarzeń w całym kraju

Wspólne śpiewanie hymnu, „Koncert dla Niepodległej” na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal „Niepodległa” - to niektóre propozycje MKiDN i Biura...

zobacz więcej

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się wykłady i konferencje, a także imprezy otwarte m.in. wspólne słuchanie muzyki z okresu międzywojnia i nauka tańców popularnych w 20-leciu międzywojennym odbywająca się pod hasłem: „Wejdźmy w niepodległość tanecznym krokiem”.

Uczestniczący w inauguracji członek grupy rekonstrukcyjnej Artur Student wyjaśnił, że działania „rekonstruktorów” są nastawione nie tylko na widowisko, ale przede wszystkim na popularyzację wiedzy o historii. Dodał, że historyczne umundurowanie i wyposażenie wymaga sporych nakładów kosztów.

– Karabin, który mam ze sobą, jest wart ok. 5 tys. zł. Oryginalny komplet ładownic, 700 zł. Mundur, czyli bluza plus spodnie to już wydatek około tysiąca. Wszystko ma dla nas znaczenie, kolor guzików, kolor daszka u czapki – powiedział Student.

Wydarzenia Przystanku Niepodległość odbywać się będą w dniach 5-11 listopada. Szczegółowy program dostępny jest na stronie przystanekhistoria.ipn.gov.pl.

banner

źródło:

Zobacz więcej