RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na jasnogórskiej wieży zawisła 100-metrowa flaga od prezydenta

100-metrową flagę Polski – dar prezydenta Andrzeja Dudy – zawiesili w niedzielę na wieży jasnogórskiego klasztoru w Częstochowie komandosi z jednostki w Lublińcu. W mieście i sanktuarium od rana trwają uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Flaga gigant na latarni morskiej w Świnoujściu

Biało-czerwona flaga o powierzchni ponad 700 m kw. zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Według organizatorów jest to...

zobacz więcej

Flagę przyniosły na Jasną Górę dzieci i młodzież, idąc w pochodzie Alejami Najświętszej Maryi Panny. Korowód na błonia jasnogórskie wprowadził przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, przy wtórze Orkiestry Dętej z Mykanowa.

– Ten piękny polonez wytańczony przez młodych ludzi, którzy w sercu mają Boga i Polskę pokazuje, że o przyszłość Polski i Europy możemy być spokojni, bo przyszłość Polski i przyszłość Europy należy do młodych. – podkreśliła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

Obchody zorganizowano w stulecie wydarzeń z 4 listopada 1918 roku, kiedy to polscy żołnierze z 2. Pułku Piechoty zastąpili w jasnogórskim sanktuarium austro-węgierski posterunek. Wkrótce potem nad klasztorem powiewały biało-czerwone flagi.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła poranna dziękczynna msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo. Zorganizowano też „Patriotyczny piknik”, na jego uczestników czekało ok. 200 litrów grochówki.

„Flaga biało-czerwona towarzyszyła Polakom w różnych zakrętach dziejowych”

– Flaga biało-czerwona towarzyszyła Polakom w różnych zakrętach dziejowych. Wróg, jeżeli chciał zniszczyć morale Polaków, to w pierwszej kolejności...

zobacz więcej

Poseł Wiśniewska odczytała list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników uroczystości, w którym wspominał on częstochowskie wydarzenia z 4 listopada 1918 r.

„Wyzwolenie narodowego sanktuarium było przy tym aktem jakże bogatym w symboliczne treści. Jasnogórska twierdza znajdowała się bowiem pod okupacją austriacką, a reszta miasta pod okupacją niemiecką, toteż przez tydzień, który dzielił dzień wyzwolenia sanktuarium od dnia oswobodzenia pozostałej części Częstochowy, było ono nie tylko, jak od wieków przestrzenią duchowej wolności, ale także w sensie jak najbardziej fizycznym skrawkiem niepodległej Ojczyzny, odrodzoną Polską, by tak rzec, na wyciągniecie ręki, będącą widzialnym, ale jeszcze nie w pełni ukształtowanym bytem. Jasna Góra promieniowała wtedy światłem wolności, głosząc jak zawsze, choć w nowej formule, prymat ducha nad materią” – napisał Kaczyński.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w swoim liście podkreślił, że „odrodzoną Ojczyznę zawdzięczamy nie tylko jednemu pokoleniu lecz wszystkim, którzy w powstańczych zrywach walczyli o nią”. –

Na jasnogórskim placu zapłonął „ogień wolności”, zapalony przez o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Dworczyk: 100 tys. flag na stuecie odzyskania niepodległości

– W ramach akcji 100 tys. flag na stulecie odzyskania niepodległości, premier od dzisiaj na wszystkich spotkaniach, które odbywa w kraju i za...

zobacz więcej

W ramach jasnogórskich uroczystości w Bastionie św. Rocha otwarta została wystawa pt. „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław »Miron« Łucki (1975-2013)”, będąca wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego, przygotowanym przez Jednostkę Wojsk Komandosów z Lublińca.

St. chor. sztab. Mirosław Łucki zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie. Na Jasnej Górze upamiętniono też żołnierzy Armii Krajowej – Batalionu Parasol, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu.banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej