Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Prezydent: Polska odnawia się i zyskuje piękną twarz

Prezydent Andrzej Duda gości z Zakliczynie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W tej chwili odnawia się Polska. Polska zyskuje piękną twarz. Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – powiedział w małopolskim Zakliczynie prezydent Andrzej Duda. – Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich – zaapelował.

Prezydent życzył uczestnikom uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości, aby Polska była taka, o jakiej wszyscy marzymy i o jakiej marzyli ci, którzy szli walczyć o jej wolność. – Pamięć tradycji legionowej tak mocno wpisana w tę ziemię jest dla mnie jako człowieka, a dziś jako prezydenta RP niezwykle istotna – podkreślił.

Przypomniał, że w grudniu 1914 r. z Zakliczyna wyszła I Brygada Legionów w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. – To była pierwsza wielka bitwa i pierwsza wielka próba wojenna polskich legionistów. Próba wojenna, którą zdali znakomicie, nie pozwalając oskrzydlić wojsk austriackich – przypomniał prezydent.

Andrzej Duda mówił, że w bitwie tej zginęło ponad 130 polskich żołnierzy i przywołał postać bohatera tej bitwy, mjr Kazimierza Jakuba Bojarskiego – dowódcę jednego z plutonów. Podziękował za odnowienie pomnika na jego mogile.


Prezydent Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego
– To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP – powiedział prezydent. Dodał, że ma nadzieję, że nic nie przerwie tego rozwoju.

Andrzej Duda uczestniczy w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Z Zakliczyna I Brygada Legionów wyruszyła 22 grudnia 1914 r. w bój z Rosjanami pod Łowczówkiem. Prezydent weźmie także udział w polowej mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych legionistów na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku.

źródło:

Zobacz więcej