RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mamy najtańszą benzynę w całej UE. Analityk: może być jeszcze taniej

W większości krajów UE ceny benzyny są wyższe niż w Polsce (fot. pixabay.com/ JirkaF)

„Czy polscy kierowcy, narzekając na wysokie ceny paliw, zdają sobie sprawę, że benzyna w naszym kraju jest najtańsza w całej Unii Europejskiej? Na dodatek perspektywy na rok 2019 wyglądają dziś mniej pesymistycznie niż jeszcze kilka tygodni temu” – napisał w serwisie Forsal.pl. Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Polska benzyna z odpadów plastikowych. Produkcja może ruszyć za dwa lata

– Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw – mówi Adam Hańderek, jeden z...

zobacz więcej

Jak czytamy w analizie, benzyna bezołowiowa kosztowała w Polsce pod koniec października 5,08 zł za litr, czyli 1,18 euro. To zdecydowanie poniżej średniej w Unii kształtującej się na poziomie 1,48 euro, czy wartości obserwowanych we Włoszech (1,66 euro/litr). Niewiele jest krajów, w których można kupić tańszą niż Polsce benzynę. Zdarza, że nabywcy w Bułgarii oraz w Rumunii mają płacą mniej za „95”. Bywa też, że niższe ceny oferują stacje na Węgrzech, a czasami nawet w bogatym Luksemburgu.

Marcin Lipka twierdzi, że detaliści w najbliższych tygodniach będą odrabiać stracone w ostatnich miesiącach marże, a to oznacza, że mimo spadku cen ropy naftowej i paliw benzyna bezołowiowa utrzyma się lekko powyżej granicy 5,00 zł za litr.

Więcej zapłacą tankujący samochody napędzane silnikiem Diesla. Olej napędowy pozostaje drogi na europejskim rynku hurtowym, a okres niskich marż na stacjach wyraźnie dobiegł końca. W rezultacie ON może w listopadzie utrzymywać się w przedziale 5,20-5,30 zł/litr.

Będzie taniej?

Jak twierdzi analityk przywołany przez portal Forsal.pl, na przełomie roku 2018 i 2019 sytuacja jednak powinna się nieco poprawić. W analizie czytamy, że „wszystko wskazuje na to, że podaż ropy zaspokaja popyt, a w takim scenariuszu powinniśmy zobaczyć ropę Brent poniżej 70 dolarów za baryłkę. W rezultacie rośnie szansa, że zarówno ON, jak i benzyna bezołowiowa spadną poniżej granicy 5,00 zł/litr”.

źródło:
Zobacz więcej