Jan Paweł II spocznie w kaplicy św. Sebastiana

Ciało papieża Jana Pawła II trafi do kaplicy św. Sebastiana w watykańskiej bazylice św. Piotra (fot. arch. PAP/Sylwia Wysocka)

Zakończyły się prace remontowe i konserwacyjne w kaplicy świętego Sebastiana, w rzymskiej bazylice świętego Piotra. To tam po beatyfikacji, zaplanowanej na 1 maja, zostaną przeniesione szczątki papieża Jana Pawła II. W dniach 30 kwietnia - 2 maja odbędą się aż cztery oficjalne ceremonie, w związku z wyniesieniem na ołtarze Ojca Świętego.

Ukończona została konserwacja mozaiki z 1631 roku, przedstawiającej męczeństwo św. Sebastiana. Zdjęto już także tkaninę, która ją przykrywała, a także folię.

W kaplicy pochowany jest teraz papież, błogosławiony Innocenty XI. Jego szczątki zostaną przeniesione w inne miejsce. Pod mozaiką znajdować się będzie grób Jana Pawła II.

Według organizatorów uroczystości beatyfikacyjnych polskiego papieża, jego grób w bazylice watykańskiej zostanie odsłonięty w godzinach popołudniowych 1 maja, a więc w dniu wyniesienia go na ołtarze.

Wstęp na beatyfikację od godz. 5.30

Tego dnia wierni będą wpuszczani na Plac św. Piotra już od godz. 5.30. Poinformowali o tym organizatorzy uroczystości. Podkreślono, że nie będzie żadnych kart wstępu na mszę pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Rzymskie biuro pielgrzymkowe Opera Romana Pellegrinaggi, uczestniczące w przygotowaniach logistycznych, zapowiedziało cztery oficjalne ceremonie, w związku z beatyfikacją papieża Polaka.

30 kwietnia, na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Wiecznym Mieście, odbędzie się "czuwanie modlitewne i dziękczynne za życie i posługę Jana Pawła II”, któremu przewodniczyć będzie papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kardynał Agostino Vallini.

1 maja o godzinie 10.00 na Placu świętego Piotra rozpocznie się msza beatyfikacyjna. Po niej, w kaplicy świętego Sebastiana, w bazylice watykańskiej, zostanie odsłonięty grób Jana Pawła II, którego szczątki zostaną przeniesione z Grot Watykańskich.

Na 2 maja zapowiedziano mszę dziękczynną, za beatyfikację polskiego papieża. Miejsce tej mszy zostanie wyznaczone w terminie późniejszym.

źródło:

Zobacz więcej