RAPORT

Wojna na Ukrainie

Neandertalczycy mieli pojemne płuca

Ekspozycja w nowym Muzeum Neandertalczyka w mieście Krapina (fot.  REUTERS/Nikola Solic)
Ekspozycja w nowym Muzeum Neandertalczyka w mieście Krapina (fot. REUTERS/Nikola Solic)

Dokonano cyfrowej rekonstrukcji klatki piersiowej neandertalczyków, naszych wymarłych krewniaków. Okazuje się, że neandertalczycy mieli dużą pojemność płuc – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Communications”.

Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się nimi

Neandertalczycy leczyli swoich bliskich i opiekowali się chorymi. Do takich wniosków prowadzi analiza ponad 30 szkieletów neandertalskich. Wyniki...

zobacz więcej

Cyfrowej rekonstrukcji dokonano na podstawie dobrze zachowanego szkieletu neandertalczyka sprzed ok. 60 tys. lat. Okaz nosi nazwę Kebara 2.

Międzynarodowy zespół badaczy skoncentrował się na żebrach i piersiowym odcinku kręgosłupa. Pomiędzy nimi mieszczą się serce i płuca.

Okazało się, że neandertalczycy mieli większą pojemność płuc niż dzisiejsi ludzie. Ponadto kręgosłup w części piersiowej był u nich prostszy w porównaniu z naszym kręgosłupem.

– Kształt tułowia jest kluczowy dla zrozumienia, w jaki sposób neandertalczycy poruszali się, ponieważ informuje o tym, jak oddychali i zachowywali równowagę – opisuje główny autor badań, Asier Gomez-Olivencia z Uniwersytetu Kraju Basków (Hiszpania).

Neandertalczyk miał dłoń artysty, a nie kamieniarza

Niemieccy naukowcy szczegółowo zbadali dłonie neandertalczyków i naszych własnych, paleolitycznych przodków. To neandertalczycy mieli ręce jak...

zobacz więcej

Dzięki wiedzy o ich płucach, szkielecie i sposobie poruszania się, można lepiej zrozumieć, w jaki sposób przystosowali się do środowiska. Z kolei porównując to z naszą anatomią można lepiej zrozumieć przebieg ewolucji człowieka.

Neandertalczycy pojawili się ok. 400 tys. lat temu. Zamieszkiwali głównie obszar od Europy Zachodniej do Środkowej Azji. Wyginęli z nieznanych powodów ok. 40 tys. lat temu. Badania genetyczne z ostatnich lat dowiodły, że neandertalczycy krzyżowali się z przodkami człowieka.

Okaz, który stanowił podstawę cyfrowej rekonstrukcji, znaleziony został w 1983 r. w jaskini Kebara na górze Karmel. Nadano mu nieformalną nazwę Mosze; wiadomo też, że należał do młodego mężczyzny. Mimo że brakuje czaszki, reszta szkieletu jest w dużym stopniu kompletna.

Przed dwoma laty ten sam zespół dokonał cyfrowej rekonstrukcji kręgosłupa okazu Kebara 2.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej