RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nietrzeźwy wiceprezes sądu prowadził samochód. Będzie odwołany ze stanowiska

Oficjalnie nie podano, ile wskazał alkomat. Zdaniem portalu wpolityce.pl, sędzia miał prawie dwa promile (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Sędzia Andrzej M. z Kętrzyna, którego przed tygodniem policja zatrzymała, gdy pijany prowadził auto, w piątek sam zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kętrzynie – poinformowało biuro prasowe sądu w Olsztynie.

Sędzia po pijanemu spowodowała kolizję. Ziobro: nikt nie stoi ponad prawem

– To oburzające, że postępowanie dyscyplinarne w tak banalnej sprawie toczy się przez pół roku, a sędzia pobiera pełną pensję – powiedział „Super...

zobacz więcej

Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Olsztynie przesłało w piątek w południe komunikat, w którym poinformowano, że „sędzia Andrzej M. w dniu 2 listopada 2018 r. zrezygnował z pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kętrzynie i Minister Sprawiedliwości z dniem dzisiejszym odwołał go z tej funkcji”.

"W związku z tym zaplanowane na dzień 5 listopada 2018 r. posiedzenie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie wniosku Ministra Sprawiedliwości o odwołanie sędziego Andrzeja M. z funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kętrzynie nie odbędzie się, ponieważ stało się ono bezprzedmiotowe” – poinformował Sąd Okręgowy w Olszynie.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Kętrzynie Andrzej M. został zatrzymany przez policję w Piszu 27 października, ale ani policja, ani sąd nie poinformowały o tym. W piątek rano rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski przesłał oświadczenie, w którym stwierdził, że o zatrzymaniu wiceprezesa sądu w Kętrzynie poinformowała Sąd Okręgowy prokuratura w Piszu.

„Z informacji tej wynika, że policyjny patrol w dniu 27 października 2018 r. zatrzymał do kontroli drogowej pojazd prowadzony przez sędziego. Kierowca uczestniczący w tym zdarzeniu został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie wykazało stan nietrzeźwości” – podał sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, ale nie wskazał, jak bardzo pijany był zatrzymany sędzia.

Apelację działaczy KOD miał rozpatrzyć sędzia zawieszony za jazdę po pijanemu

Sąd Okręgowy w Suwałkach (Podlaskie) musi wylosować sędziego, który zajmie się apelacją od wyroku w procesie trzech obwinionych o zakłócenie...

zobacz więcej

Policja w Olsztynie odmówiła informacji na ten temat. Natomiast portal wpolityce.pl twierdzi, że sędzia miał w wydychanym powietrzu dwa promile alkoholu. To dziesięciokrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

Rzecznik Sądu Okręgowego podał, że prezes sądu w Kętrzynie 29 października „zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Andrzeja M. do czasu wydania przez Sąd Dyscyplinarny decyzji o uchyleniu tej przerwy albo zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych”.

„Niezależnie od tego pragnę zapewnić Państwa, że Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie i środowisko sędziów bardzo negatywnie ocenia tego rodzaju zachowania” – podkreślił w oświadczeniu Dąbrowski-Żegalski.

Wiceprezes sądu w Kętrzynie Andrzej M. jest sędzią od 1988 roku, funkcję wiceprezesa pełnił od 2016 roku.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl.

banner

źródło:
Zobacz więcej