RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Masakra w Pittsburghu. 44 zarzuty dla sprawcy

Robert Bowers zabił 11 osób, a ranił 6, w tym czterech policjantów (fot. PAP/EPA/JARED WICKERHAM)
Robert Bowers zabił 11 osób, a ranił 6, w tym czterech policjantów (fot. PAP/EPA/JARED WICKERHAM)

Sprawcy sobotniej strzelaniny w synagodze w Pittsburghu, w której zginęło 11 osób, postawiono 44 zarzuty – poinformowała prokuratura federalna USA. Został już również sformułowany akt oskarżenia wobec 46-letniego Roberta Bowersa. Sprawcy masakry grozi kara śmierci.

Trump w Pittsburghu. Złożył hołd zamordowanym w synagodze

Prezydent USA Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią złożył we wtorek w Pittsburghu hołd 11 Żydom, zamordowanym w sobotę w synagodze w tym...

zobacz więcej

Ogłaszając formalny akt oskarżenia prokurator generalny Jeff Sessions określił działania sprawcy mianem „odrażającego aktu, który jest całkowicie sprzeczny z amerykańskimi wartościami”.

Poprzednio prokuratura informowała o 29 zarzutach, w tym przestępstwa z nienawiści, m.in. na tle religijnym, przestępstwa z użyciem broni palnej, ataku na funkcjonariuszy policji i wiele innych. Za część z nich grozi kara śmierci.

Poszukiwanie sprawiedliwości

W czwartek odbędzie się druga rozprawa Bowersa. Pierwsza odbyła się w poniedziałek, a sprawca strzelaniny pojawił się na niej w wózku inwalidzkim. Obecnie przebywa w areszcie bez możliwości wniesienia kaucji. W przeddzień drugiej rozprawy, po upublicznieniu aktu oskarżenia, prokurator federalny Scott Brady powiedział: „Dziś rozpoczyna się proces poszukiwania sprawiedliwości dla ofiar tych nienawistnych czynów”.

W sobotnim ataku na synagogę śmierć poniosło 11 osób, a sześć zostało rannych, w tym czterech policjantów. Sprawca tragedii, uzbrojony w karabin półautomatyczny AR-15 oraz trzy pistolety, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadania dziecku imienia i otworzył ogień do wiernych. Przed rozpoczęciem ataku Bowers oskarżył jedną z żydowskich organizacji humanitarnych o sprowadzanie do Stanów Zjednoczonych migrantów, których nazwał najeźdźcami.

Według Ligi Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) strzelanina w Pittsburghu „jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośnym atakiem na społeczność żydowską w historii Stanów Zjednoczonych”.

W środę rozpoczęły się pogrzeby ofiar strzelaniny. Pochowano trzy osoby. Pozostałe zostaną pochowane do końca tygodnia.

banner

źródło:
Zobacz więcej