Grafiką w Marsz Niepodległości. Dziecko w wózku jak przestępca

– Zapraszamy na Marsz Niepodległości – odpowiada feministkom ojciec rodziny, której wizerunek przedstawiono na propagandowej grafice (fot. Shutterstock/Cinematographer)

– Najbardziej mnie oburza, że dorobili nam czarne prostokąty, przedstawiając nas jako przestępców – mówi portalowi tvp.info mężczyzna przedstawiony wraz z żoną i dziećmi na grafice opublikowanej na profilu „Warszawski Strajk Kobiet” na Facebooku i Twitterze. Ma ona zniechęcać do udziału w Marszu Niepodległości.

Ratusz: Marsz Powstania Warszawskiego nawiązywał do pochodów faszystów i nazistów

Hasła żołnierzy podziemia niepodległościowego, emblematy narodowe oraz „kształt i sposób noszenia” opasek z falangą zdaniem warszawskiego ratusza...

zobacz więcej

„Polko i Polaku! Wiem że chcesz dobrze, ale nie maszeruj z faszystami” – głosi napis na obrazku, którego głównym elementem jest edytowane zdjęcie rodziny: matki, ojca, dwóch chłopców w wieku szkolnym i małego dziecka w wózku.

Postaci rodziców i dzieci przedstawiono w formie czarno-białej; wszystkie, łącznie z najmłodszym dzieckiem, mają oczy zakryte czarnymi prostokątami tak, jak zwykle prezentuje się wizerunki przestępców.

Administracja profilu na Facebooku tłumaczy, że oryginalne zdjęcie jest elementem reportażu i jako takie może być publikowane bez zgody przedstawionych na nim osób. Wątpliwości jednak budzi treść grafiki.

– Konsultuję oczywiście tę sprawę z prawnikami. Ale najbardziej mnie oburza, że przedstawili nas, również dzieci, jako przestępców. Ja sam się niczego nie wstydzę. Mam ochotę powiedzieć wszystkim którzy oglądają tę grafikę: zapraszamy na Marsz Niepodległości 2018! Żadnych burd, fantastyczna atmosfera. Mogę zaświadczyć. Duma człowieka rozpiera, jak patrzy na taką młodzież – mówi w rozmowie z portalem tvp.info ojciec przedstawionej na grafice rodziny.

Administracja strony „Warszawski Strajk Kobiet” nie zareagowała na naszą prośbę o przekazanie nam swojego stanowiska, natomiast w komentarzach pod grafiką stwierdza, że czarne prostokąty mają chronić wizerunek rodziny, który poza tym może być zgodnie z prawem wykorzystywany jako „stanowiący szczegół całości”. Autorka grafiki nie chciała jej komentować. – Już w pewnym sensie przywykłem do tego, że lewacy wyzywają patriotów od oszołomów i faszystów, jednak nie powinniśmy pozwalać na szerzenie tego rodzaju mowy nienawiści – mówi nasz rozmówca.

banner

źródło:
Zobacz więcej