RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Obchody 100-lecia niepodległości Polski. Tysiące wydarzeń w całym kraju

Prezydent Andrzej Duda podczas koncertu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 30 bm. w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda podczas koncertu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 30 bm. w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Wspólne śpiewanie hymnu, „Koncert dla Niepodległej” na stadionie PGE Narodowy oraz Festiwal „Niepodległa” - to niektóre propozycje MKiDN i Biura Programu „Niepodległa” na świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju zaplanowano kilka tysięcy wydarzeń. Od ubiegłego roku w ramach programu „Niepodległa” zgłoszono ponad 3 tys. wydarzeń. W sumie tylko w tym roku rozdysponowano 17 mln zł na ok. 300 projektów.

Marszałek Senatu: Nie będę brał udziału w Marszu Niepodległości

– Nie będę brał udziału w Marszu Niepodległości, nie będzie brał udziału pan prezydent, ale pewnie inni politycy będą – powiedział we wtorek...

zobacz więcej

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Koncert dla Niepodległej.

Podczas wydarzenia, organizowanego na stadionie PGE Narodowy, zostaną zaprezentowane utwory z okresu 20-lecia międzywojennego, czasów II wojny światowej, lat 60. ubiegłego wieku oraz złotej ery polskiego rocka. Będą śpiewane pieśni legionowe, przeboje przedwojennej muzyki filmowej, utwory powstańcze oraz te dedykowane walce z komunizmem, wśród nich legendarne „Mury” Jacka Kaczmarskiego w nowej interpretacji Krystyny Prońko.

Koncert rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.30, a o godz. 20.10 zaplanowano jego transmisję telewizyjną. Finałem wydarzenia będzie wspólnie zaśpiewany hymn.

Na koncert zostali zaproszeni: prezydent, premier, członkowie rządu, ale także byli prezydenci i byli premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, wszyscy posłowie i wszyscy senatorowie. Zaproszony został także cały korpus dyplomatyczny stacjonujący w Polsce.

Wydarzeniem, które w intencji organizatorów obchodów niepodległości połączy wszystkich Polaków w niedzielę, 11 listopada, będzie akcja „Niepodległa do hymnu”, w trakcie której o godz. 12 Polacy wspólnie odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Wyemitują go stacje radiowe i telewizyjne, zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji.

banner

Prezydent Andrzej Duda i politycy PiS nie pójdą w warszawskim Marszu Niepodległości

Prawo i Sprawiedliwość nie weźmie udziału w marszu 11 listopada; chcielibyśmy, aby był to marsz ponad podziałami partyjnymi, bez partyjnych...

zobacz więcej

Także 11 listopada dla osób, które będą chciały poznać polską historię poprzez dawne pieśni, modę, samochody, kulinaria – przygotowano Festiwal „Niepodległa”. Impreza odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w godz. 13-21.

W ramach festiwalu zaplanowane są dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków - miejsc wartych zatrzymania, zachęcających do przyłączenia się do świętowania.

11 listopada odbędzie się również w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej główny koncert w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Na ten dzień zaplanowano też 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie z tego samego cyklu. W wydarzeniach bezpośrednio weźmie udział 12,5 tys. odbiorców w kraju oraz 15 tys. na świecie.

Na poniedziałek, 12 listopada, zaplanowano w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierę współprodukowanego przez MKiDN filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. Film powstał dzięki dziesiątkom anonimowych operatorów, którzy w latach 1914-23 filmowali naszych przodków.

Z kolei w całej Polsce do końca roku stanąć ma 143 multimedialne „Ławek Niepodległości”. Resortem odpowiedzialnym za projekt jest ministerstwo obrony.

- „Ławką Niepodległości” chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak.

Jak podało ministerstwo, samorządy planują postawić „Ławki Niepodległości” w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej