RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zachowanie bieszczadzkich żubrów wróży łagodną zimę

Brak mrozu i śniegu sprzyja żubrom (fot. arch. PAP/Artur Reszko)
Brak mrozu i śniegu sprzyja żubrom (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Żyjące w Bieszczadach żubry nadal przebywają w wyższych partiach gór. – Zazwyczaj w październiku, a czasami nawet wcześniej zaczynały wędrówki do miejsc zimowania. W tym roku nie śpieszą się do nich – powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Wyjątkowo ciepła jesień. Rekordowe temperatury na Węgrzech

Dzienny rekord temperatury dla 29 października padł w poniedziałek na Węgrzech. W niektórych miejscach zanotowano ponad 27 stopni C – podała na...

zobacz więcej

Jego zdaniem nie można wykluczyć, że takie zachowanie żubrów zapowiada długą i pogodną jesień oraz łagodną zimę.

– Żubry ciągle mają obfitość pożywienia. Cały czas sprzyja im także pogoda; nie ma mrozu, ani długotrwałych opadów śniegu – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Według niego to są główne powody ociągania się tych zwierząt przed przemieszczaniem się w bieszczadzkie doliny.

Marszałek przypomniał, że żubry na zimę zawsze schodzą z gór w doliny. – Od wczesnej wiosny w małych grupach lub wręcz samotnie przebywają one w wyższych partiach Bieszczadów. Natomiast pod koniec lata łączą się w większe stada, a potem wędrują do miejsc zimowania, co przypomina nieco sezonowe wędrówki amerykańskich bizonów – zauważył.

W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 500 żubrów.

Po kilku wiekach nieobecności, pierwsze żubry w Bieszczady sprowadzono w 1963 r. Należą do linii hodowlanej białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry linii górskiej na wolności żyją wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilo.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej