RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Złote Kolce przyznane. Młociarze zdominowali ranking

Anita Włodarczyk wygrała już po raz dziewiąty (fot. PAP/Leszek Szymański)
Anita Włodarczyk wygrała już po raz dziewiąty (fot. PAP/Leszek Szymański)

Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) i Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) zostali laureatami Złotych Kolców, najbardziej prestiżowego rankingu w polskiej lekkoatletyce, prowadzonego od 1970 roku. Klasyfikacja dziennika „Przegląd Sportowy” i PZLA tworzona jest na podstawie punktów przyznawanych m.in. za miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za uzyskane rezultaty.

Anita Włodarczyk mistrzynią olimpijską z... 2012 roku

Anita Włodarczyk otrzymała z Polskiego Komitetu Olimpijskiego oficjalną informację, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził jej...

zobacz więcej

Włodarczyk zajęła pierwsze miejsce w rankingu po raz dziewiąty. Zawodniczka trenowana Krzysztofa Kaliszewskiego umocniła się na pozycji samodzielnej liderki w liczbie zwycięstw w Złotych Kolcach. Już rok temu wyprzedziła siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich Irenę Szewińską, która była laureatką w latach 1971-1977.

Druga w tegorocznym rankingu była podwójna złota medalistka mistrzostw Europy w Berlinie na 400 i 4x400 m Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), a trzecia mistrzyni Starego Kontynentu w pchnięciu kulą Paulina Guba (AZS UMCS Lublin). Rekordzistki świata na gali w Warszawie nie było, ale przemówiła z ekranu podkreślając, że każde kolejne wyróżnienie w tym konkursie jest dla niej bardzo ważne i cenne.

Po raz pierwszy w rankingu mężczyzn zwyciężył młociarz Wojciech Nowicki. Rok 2018 był dla zawodnika trenerki Malwiny Wojtulewicz pasmem sukcesów, z których najważniejszym jest zwycięstwo w Berlinie podczas ME. W klasyfikacji wyprzedził mistrza Europy na 800 metrów Adama Kszczota (RKS Łódź) i wicemistrza Starego Kontynentu na 1500 m Marcina Lewandowskiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL).

Nowicki wspomniał, że cały czas – także odbierając nagrody – stara się być spokojny. – To bardzo prestiżowa nagroda. Dziękuję przede wszystkim mojej żonie, osobie bardzo cierpliwej i wyrozumiałej, bo przecież przez wiele dni w roku nie ma mnie w domu. Nadal jeszcze jednak chce, żebym wracał, więc mnie kocha. Chciałbym życzyć nam wszystkim – sportowcom, żebyśmy wynik medalowy z Berlina powtórzyli na mistrzostwach świata w 2019 roku bądź rok później na igrzyskach – powiedział Nowicki.

Włodarczyk: Medal dedykuję Irenie Szewińskiej

Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w rzucie młotem na mistrzostwach Europy w Berlinie. Jednocześnie pobiła rekord tej imprezy, rzucając 78,94. To...

zobacz więcej

Nagroda od prezydenta

Specjalną nagrodę przyznaną przez prezydenta Andrzeja Dudę – puchar dla najlepszego sportowca roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę otrzymała Święty-Ersetic. – Jestem ogromnie zaskoczona tym wyróżnieniem. Ten rok był dla mnie wspaniały. Mam nadzieję, że to nie koniec, ale zapowiedź tego, co będzie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Chcemy z trenerem Aleksandrem Matusińskim sięgać po kolejne sukcesy – przyznała.

Odkryciem roku wybrano sprinterkę Martynę Kotwiłę (RLTL ZTE Radom). Paralekkoatletami roku zostali Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem) i Maciej Lepiato (skok wzwyż). Trenerem Roku 2018 został Matusiński. – 90 proc. mojej nagrody to twoje osiągnięcia. Gdyby nie ty - nie byłoby mnie tutaj – powiedział Matusiński zwracając się do Święty-Ersetic. Zawodniczka przyznała, że w trakcie przygotowań nie zawsze jest łatwo i kolorowo, a szkoleniowiec musi znosić jej „humory”.

banner
W kategorii modernizacja infrastruktury lekkoatletycznej wyróżniona została firma TAMEX. Za Imprezę Roku uznano Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Tegoroczne nagrody przyznano po raz 49. Pierwszymi laureatami Złotych Kolców w 1970 roku byli płotkarka Teresa Sukniewicz i biegający średnie dystanse Henryk Szordykowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej