RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sensacja na rynku aukcyjnym. Pod młotek idzie skrzydlaty geniusz

Apkallu albo skrzydlaty geniusz, fragment. Eksperci, w oparciu o zachowane na obiekcie resztki pigmentu, stworzyli jego cyfrowy obraz w chwili powstania (fot. CHRISTIE'S IMAGES LTD. 2018)

Nowojorski dom aukcyjny Christie's zapowiada na środę licytację płaskorzeźby z irackiego Nimrud. Zabytki asyryjskie na rynku to rzadkość. Eksperci liczą, że ten osiągnie cenę co najmniej 10 milionów dolarów.

Młoty, spychacze i materiały wybuchowe. Tak fanatycy obracają w pył stolicę starożytnej Asyrii

zobacz więcej

Zabytek został odkopany w XIX wieku z ruin północno-zachodniego pałacu w Nimrud, obecnie w Iraku. Przez lata był przechowywany w prywatnej bibliotece; jego wartości nikt dotąd nie oszacował.

Eksperci Christie's, w oparciu o zachowane na obiekcie resztki pigmentu, stworzyli jego cyfrowy obraz w chwili powstania.

O dziedzictwie starożytnej cywilizacji, która zastąpiła Sumer, stało się głośno trzy lata temu, kiedy dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego, okupujący pobliski Mosul, niszczyli pozostałości Nimrudu m.in. przy użyciu bomb i młotów pneumatycznych.Asyria, państwo semickie w północnej Mezopotamii, istniało od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e.
Przedstawienia asyryjskich skrzydlatych geniuszy mają w swoich kolekcjach muzea (Muzeum Bowdoin; fot. Gordon Chibroski/Portland Press Herald via Getty Images oraz (Luwr; VCG Wilson/Corbis via Getty Images)

źródło:
Zobacz więcej