RAPORT

Pogarda

Prezydent Andrzej Duda i politycy PiS nie pójdą w warszawskim Marszu Niepodległości

Warszawski Marsz Niepodległości w tym roku przejdzie pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna!”. Według organizatorów ma być największą narodową manifestacją w Europie (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Warszawski Marsz Niepodległości w tym roku przejdzie pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna!”. Według organizatorów ma być największą narodową manifestacją w Europie (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość nie weźmie udziału w marszu 11 listopada; chcielibyśmy, aby był to marsz ponad podziałami partyjnymi, bez partyjnych odznaczeń, ale nie zgodzili się na to organizatorzy – poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Polsce i na świecie

– 11 listopada 2016 roku, na dwa lata przed stuleciem polskiej niepodległości wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy niezależnie od różnic chcą...

zobacz więcej

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował w radiu RMF FM, że prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału 11 listopada w Marszu Niepodległości.

Później Spychalski pytany w Polsat News mówił, że były rozmowy z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, przedstawicieli marszałka Senatu z reprezentantami Stowarzyszenia Marsz Niepodległości (zrzeszającego środowiska narodowe, organizującego od kilku lat w Warszawie marsz w dniu 11 listopada).

Spychalski podkreślił, że w trakcie rozmów jednym z warunków Kancelarii Prezydenta było, aby na marszu znalazły się tylko biało-czerwone flagi, czego – zdaniem rzecznika prezydenta – nie było w stanie zapewnić Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

O tym, że politycy PiS także nie wezmą udziału w marszu, napisała na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita odnosząc się do wypowiedzi rzecznika prezydenta ws. prośby dotyczącej biało-czerwonych flag na marszu, powiedział, że „żadna organizacja, nawet państwo, jeśli organizuje swoje obchody, nie jest w stanie zapewnić tego, aby ktoś nie przyszedł z inną flagą”.

– Myślę, że jest to trochę takie uzasadnienie zbywające – dodał. Kita stwierdził też, że „zaproszenie do pana prezydenta jest wciąż aktualne”.

banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej