RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sonda Parker Solar Probe pobiła rekord zbliżenia do Słońca

Sonda będzie musiała poradzić sobie z ogromną temperaturą i promieniowaniem (fot. PAP/EPA/NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe)
Sonda będzie musiała poradzić sobie z ogromną temperaturą i promieniowaniem (fot. PAP/EPA/NASA/Naval Research Laboratory/Parker Solar Probe)

Wystrzelony 12 sierpnia próbnik Parker Solar Probe pobił rekord zbliżenia do Słońca. Zbliżył się na odległość 43 mln km od dziennej gwiazdy. Docelowo ma osiągnąć dystans zaledwie 6 mln km.

Nowe badania mogą potwierdzać istnienie pyłowych obłoków na orbicie Ziemi

Zespół węgierskich astronomów i fizyków opublikował wyniki obserwacji, które mogą potwierdzać istnienie dwóch pyłowych obłoków na orbicie wokół...

zobacz więcej

Parker Solar Probe to skonstruowana przez NASA sonda kosmiczna, która jako pierwsza w historii ma prowadzić pomiary wewnątrz słonecznej korony.

Zbliżając się do Słońca na odległość 43 mln km stała się rekordzistą, jeśli chodzi o najmniejszy dystans do gwiazdy.

Wcześniej rekord należał do niemiecko-amerykańskiego próbnika Helios 2 wystrzelonego w 1976 r.

– Minęło 78 dni, odkąd Parker Solar Probe wyruszyła i znajdujemy się bliżej Słońca niż jakikolwiek inny pojazd kosmiczny w historii – zdarzenie relacjonuje menedżer projektu Andy Driesman z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.

– To chwila dumy dla naszego zespołu, jednak koncentrujemy się na pierwszym spotkaniu ze Słońcem, zaplanowanym na 31 października – opowiada ekspert.

Tajemniczy tunel i komora w Piramidzie Księżyca. Teotihuacan znów zaskakuje

Badana od lat Piramida Księżyca w starożytnym mieście Teotihuacan w Meksyku odkryła nową tajemnicę. Archeolodzy natrafili na tunel prowadzący do...

zobacz więcej

Próbnik pobił także rekord prędkości względem Słońca. Osiągając prędkość prawie 250 tys. km/godz., pokonał na tym polu sondę Helios 2.

Zespół obsługujący pojazd regularnie mierzy jego pozycję i prędkość z pomocą należącej do NASA globalnej sieci anten Deep Space Network, wysyłając i odbierając sygnały radiowe.

Najbliżej Słońca Parker Solar Probe znajdzie się 5 listopada. Sonda będzie musiała poradzić sobie z ogromną temperaturą i promieniowaniem.

Umożliwi jednak obserwacje gwiazdy z nieosiągalnej do tej pory odległości. Zebrane informacje mają pozwolić na wyjaśnienie zagadek, które nurtują naukowców od dziesięcioleci.

To ważne m.in. dlatego, że zachodzące na Słońcu procesy wpływają na Ziemię i inne planety.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej