Prezydent: Dbałość o polskie cmentarze na Kresach ma wymiar cywilizacyjny

– To pamięć o naszych przodkach pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy – powiedział we wtorek w Warszawie prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się z wolontariuszami i organizatorami akcji ratowania polskich cmentarzy na Kresach.

Podczas spotkania za wybitne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz na rzecz upamiętnienia historii Kresów Wschodnich, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Grażyna Orłowska-Sondej, prezeska fundacji Studio Wschód, organizatorka inicjatyw związanych z Kresami i Polakami mieszkającymi na Wschodzie - w tym akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Prezydent Duda, wręczając odznaczenie, podziękował jej za działalność i podkreślił, że to, co robi Fundacja, jest niezwykle ważne na dwóch polach: pamięci i wychowania.

– Jeden z ojców naszej niepodległości, marszałek Józef Piłsudski, powiedział (...) pamiętne zdanie, że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się zbiorem ludzi tymczasowo zamieszkujących na danym terytorium. Dziękuję, że pielęgnując tą pamięć, a ściśle mówiąc przywracając ją, dbacie o to, byśmy nie zatracili się jako wielka wspólnota. To właśnie wasze wspólnotowo-twórcze działanie jest czymś niezwykle cennym (...). A to, że jesteście razem i robicie to wspólnie, to niezwykły element wychowawczy – powiedział.

Prezydent podkreślił, że dbałość wolontariuszy fundacji o cmentarze to „wielkie i wspaniałe dzieło”, które ma jeszcze wymiar cywilizacyjny. To pamięć o naszych przodkach, jak mówił, nie tylko w znaczeniu bezpośrednim – „krew z krwi, pradziadkach” – ale też szerokim, „pokazuje, jak bardzo cywilizowani jesteśmy”.

– Chciałem podziękować za ten element spotkania, powrotu i miejsca, jakie w naszym kraju dzięki inicjatywie budowy Domu Spotkań z Kresami znajdą ludzie, którzy są polskimi bohaterami żyjącymi dzisiaj gdzieś tam poza granicami, na Kresach – dodał.

– Jeszcze raz dziękuję za tę wspaniałą akcję, de facto w przededniu tak ważnego dla wszystkich Polaków święta, Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych, kiedy zapalamy świece na grobach, kiedy oczyszczamy je z liści, kiedy kładziemy na nich kwiaty, kiedy pamiętamy o naszych zmarłych (...). Naszym obyczajem jest, aby świeczka paliła się na każdym grobie. Przecież wielu ludzi idzie i zapala świeczki tam, gdzie (...) już nikt na grób nie przychodzi. (...) Dziękuję, że czynicie to na grobach swoich pradziadków, które zostały na ziemi przez Polskę utraconej, a które także są naszą historią i naszym świadectwem – powiedział Duda.


Czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli

Akcja z miłości do Kresów

Orłowska-Sondej podkreśliła, że akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” narodziła się z miłości do Kresów.

– Nasi rodacy na Kresach żyli, umierali i byli wierni tej ziemi, a dzisiaj wierni tej krainie są nasi wolontariusze, którzy z taką radością co roku, kilka razy do roku wyjeżdżają na Kresy, aby ratować mogiły, nieść pomoc naszym rodakom. Za wschodnią granicą pozostało nasze dziedzictwo, pozostały też groby naszych pradziadów, groby naszych bohaterów narodowych. Kto tam choć raz pojechał, będzie chciał wracać i wie, w jakim stanie są te cmentarze, ile pracy, ile troski trzeba, aby je wydobyć z tych zarośli – zwróciła uwagę.

Orłowska-Sondej poinformowała, że organizatorzy i wolontariusze akcji są „wspaniale przyjmowani przez stronę ukraińską”. – Cmentarz zwykle kojarzy się z miejscem smutnym, gdzie wszystko się kończy, a na cmentarzach kresowych dla nas wiele rzeczy się zaczęło – wiele przyjaźni, rozmów, ciekawych spotkań i wiele umów partnerskich między samorządowcami Ukrainy i samorządowcami polskimi – stwierdziła.


„Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Para prezydencka spotka się z wolontariuszami akcji

Wolontariusze uporządkowali przeszło 145 polskich cmentarzy

We wtorkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział także nauczyciele, wolontariusze i uczniowie dolnośląskich szkół podstawowych i średnich. Obecni byli również m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, wśród nich szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz prezydencki minister Andrzej Dera oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Uczestnikami akcji społecznej „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” są studenci i uczniowie szkół z Dolnego Śląska oraz polska młodzież z Kresów Wschodnich. Podczas tegorocznej 9. edycji przedsięwzięcia ponad 1 tys. młodych wolontariuszy uporządkowało przeszło 145 polskich cmentarzy na Wołyniu i Podolu, a także w okolicach Lwowa, Tarnopola, Stanisławowa.

Organizatorami inicjatywy są: Fundacja Studio Wschód i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Patronat narodowy nad akcją objął prezydent RP Andrzej Duda.

źródło:

Zobacz więcej