„Merkel nie odchodzi w glorii. Padła pod ciosami własnej polityki”

– Kanclerz Niemiec Angela Merkel padła pod ciosami własnej polityki i własnych błędów politycznych. To nie jest odejście w glorii – powiedział w „Kwadransie politycznym” szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Angela Merkel rezygnuje z funkcji szefowej CDU

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła w poniedziałek na konferencji prasowej nieoficjalne doniesienia, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Merkel potwierdziła również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

Szczerski zapytany w „Kwadransie politycznym” (TVP1) o to, co ta decyzja oznacza dla Polski, ocenił, że kanclerz Angela Merkel „padła pod ciosami własnej polityki, własnych błędów politycznych”. – To nie jest odejście w glorii – podkreślił.

Dopytywany, co ma na myśli, szef gabinetu prezydenta zauważył, że partia Merkel przegrywa kolejne wybory w kolejnych landach. – Dlatego, że problem uchodźców, błędy polityczne, które popełniła w polityce wewnętrznej – spowodował dzisiaj odejście wyborców od centrum niemieckiej sceny (politycznej) – zaznaczył Szczerski.

Jego zdaniem oznacza to, „że Europa, żeby stanąć ponownie silnie na nogach, musi zmienić swoją politykę”. – Musi zrozumieć, dlaczego wyborcy odwracają się od dawnych liderów – podkreślił szef gabinetu prezydenta. Według niego potrzebna jest „wymiana kursu politycznego” w kierunku Europy bardziej demokratycznej. – Czyli takiej, która słucha swoich obywateli – dodał Szczerski.

banner

źródło:
Zobacz więcej