Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Min. Błaszczak z wizytą w USA. Dowiedział się, co sądzą o Fort Trump

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Usłyszałem, że jest poparcie dla projektu Fort Trump – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem w Waszyngtonie.

„Nie czekamy z założonymi rękami na opinię Pentagonu”. Szef MON o bazie USA

– Robimy wszystko, żeby Fort Trump był w Polsce. Stąd, już w poniedziałek moja czwarta wizyta w Waszyngtonie – zadeklarował w programie „Minęła 20”...

zobacz więcej

Minister obrony, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, powiedział polskim dziennikarzom, że jego wcześniejsza rozmowa z amerykańskim politykiem dotyczyła m.in. projektu Fort Trump oraz baz sił amerykańskich w Polsce.

– Zależy nam na tym, żeby wojsko amerykańskie w Polsce stacjonowało, żeby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo Polsce, ale także całej wschodniej flance NATO – podkreślił Błaszczak.

Pytany, co usłyszał podczas rozmowy na temat projektu Fort Trump, odpowiedział, że usłyszał, iż „jest poparcie dla tego projektu”.

– Szczegóły oczywiście są omawiane w ramach grupy roboczej polsko-amerykańskiej w Pentagonie, a więc pracujemy nad tym, żeby szczegóły były satysfakcjonujące dla obu stron – dodał polityk.

Błaszczak zaznaczył również, że jego celem jako ministra jest też m.in. zakup nowoczesnego sprzętu dla wojska. Zwrócił w tym kontekście uwagę na toczące się procedury dotyczące zakupu amerykańskiego systemu rakiet Patriot oraz rakiet HIMARS.

– Rozmawiałem z ambasadorem Boltonem na temat przyspieszenia procedur administracyjnych związanych z umożliwieniem kupienia tego sprzętu na wyposażenie polskiego wojska – poinformował szef MON.

źródło:

Zobacz więcej