RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zakaz Włodzimierza Czarzastego nie pomógł; radni opuszczają SLD, by współrządzić z PiS

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość z koalicyjnymi radnymi przejmie jednak władzę w powiecie koneckim. Stanie się tak mimo zakazu wydanego powiatowym radnym z Sojusz Lewicy Demokratycznej przez przewodniczącego tej partii Włodzimierza Czarzastego.

W powiecie chełmskim będzie rządzić koalicja PSL z PiS

Prawo i Sprawiedliwość i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały koalicję w radzie powiatu chełmskiego (Lubelskie). To kontynuacja dalszej, zgodnej...

zobacz więcej

Przez ostatnie trzy kadencje w powiecie koneckim koalicję tworzyło PiS z PSL. W ostatnich wyborach w 21-osobowej Radzie Powiatu Koneckiego PiS zdobyło 6 mandatów, PSL – 5, SLD-Lewica Razem – 4, komitet Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego – 3, komitet Samorządni Ziemi Koneckiej Krzysztof Obratański – 2, a Porozumienie Samorządowe TKN – jeden mandat.

W sobotę na temat nowej koalicji porozumieli się radni PiS, SLD i komitetu Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego (tworzą go osoby związane z SLD). Razem mieli mieć 13 z 21 radnych.

- Każdy z nas myślał, że ta koalicja będzie najlepszą dla naszych mieszkańców - mówi Michał Pękala, burmistrz Radoszyc, który był jednym z inicjatorów zawiązania koalicji w powiecie.

Te plany zweryfikował jednak zarząd centralny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Zapowiedziałem, że SLD nie będzie wchodziło w żadne koalicje z PiS - stwierdził w poniedziałek Włodzimierz Czarzasty, szef SLD. Poinformował również, że zarząd powiatowy SLD w Końskich zdecydował o niewyrażeniu zgody na zawarcie koalicji z PiS. Dodał, że po tej decyzji do dymisji podał się dotychczasowy szef organizacji powiatowej SLD Robert Plech. Po decyzji szefa SLD dwóch koneckich radnych zawiesiło działalność w partii.

banner

- Wielki szacunek dla kolegów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, że podjęli taką decyzję pomimo wskazań centrali. Wszystko wskazuje, że ta koalicja będzie jednak stabilna - skomentował Grzegorz Piec, przewodniczący PiS w powiecie koneckim.

Prawdopodobna koalicja będzie liczyć 11 radnych: 6 z PiS, trzech z Kreatywnej Jedności i dwóch, którzy wystąpili z SLD.

W województwie świętokrzyskim PiS wygrał w 8 z 13 powiatów, w trzech zwyciężył PSL, w dwóch - komitety lokalne - Marka Materka w Starachowicach i Jarosława Górczyńskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do 23 listopada Komisarz Wyborczy musi podać datę zaprzysiężenia nowych rad powiatu.

źródło:
Zobacz więcej