RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MEN sprawdza, czy w „tęczowy piątek” szkoły nie złamały praw oświatowych

MEN przypomina, że na wszystkie działania wykraczające poza podstawę programową musi być zgoda rodziców (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawdza, czy w szkołach, w których odbył się „tęczowy piątek”, nie złamano prawa oświatowego. Inicjatorem akcji jest Kampania Przeciw Homofobii, która zachęcała, by w miniony piątek lekcje w szkole poświęcone były akceptacji dla osób o różnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. MEN ocenia, że akcja miała „marginalny charakter”.

Politycy o „Tęczowym piątku”: Szkoła nie powinna być w ten sposób indoktrynowana

– Uważam, że takie zajęcia powinny się odbywać zdecydowanie poza szkołą. Szkoła nie była i nie powinna być w ten sposób indoktrynowana – powiedział...

zobacz więcej

Rzeczniczka resortu Anna Ostrowska przyznała, że ministerstwo wie o kilkunastu przypadkach zorganizowania akcji bez zgody i wiedzy rodziców.

– Sytuacje, o których wiemy, są w tej chwili analizowane, sprawdzane. To sygnały od rodziców, którzy zgłaszali, że w konkretnej szkole odbyła się akcja. Oni o tym nie wiedzieli, nie dostali wcześniej takiej informacji lub też ich dzieci uczestniczyły w akcji bez ich wcześniejszej wiedzy i zgody – powiedziała Anna Ostrowska.

MEN przypomina, że na wszystkie działania wykraczające poza podstawę programową musi być zgoda rodziców. – Jeżeli dyrektor nie dopilnował tego, żeby wszyscy uczniowie biorący udział w akcji mieli zgody od rodziców, to może mu grozić komisja dyscyplinarna – mówi Anna Ostrowska.

– Takie zgłoszenie trafia do rzecznika dyscyplinarnego z prośbą o zbadanie sprawy. Rzecznik wydaje decyzję, czy jest to sprawa, która się kwalifikuje do postępowania dyscyplinarnego i następnie komisja dyscyplinarna działająca przy wojewodzie podejmuje decyzję, w jaki sposób ewentualnie ukarać dyrektora czy nauczyciela. To komisja podejmuje decyzję, w jaki sposób ukarać jeśli, jest taka zasadność – dodaje.

MEN sprawdza również, czy inicjatorzy akcji nie złamali prawa, rozsyłając do szkół materiały zawierające elementy agitacji wyborczej.

Kampania Przeciw Homofobii zapowiadała, że wydarzenia związane z „tęczowym piątkiem” odbędą się w ponad 200 szkołach w kraju.

banner

źródło:
Zobacz więcej