Wyłudzili ponad 63 mln zł. Kolejni zatrzymani za oszustwa podatkowe

Zatrzymani zajmowali stanowiska kierownicze w spółkach fikcyjnie obracających paliwami płynnymi i podejrzewani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej (fot. Shutterstock/Pcess609)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja we wspólnej akcji zatrzymały trzy osoby podejrzewane o narażenie Skarbu Państwa na stratę nie mniej niż 63 mln zł przy oszustwach podatkowych, m.in. na wyłudzeniach VAT.

Mieli wyłudzić ok. 300 mln zł z VAT. ABW zatrzymało pięć osób

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób, które miały wyłudzać podatek VAT przy fikcyjnym obrocie różnymi towarami. Jedną z...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził zatrzymanie trzech osób przez funkcjonariuszy z bydgoskiego wydziału zamiejscowego Delegatury ABW w Gdańsku.

– Do zatrzymań doszło w ubiegłym tygodniu – od 23 do 25 października na terenie trzech województw – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i lubuskiego – podał Żaryn.

Zatrzymani przez ABW i policję zajmowali stanowiska kierownicze w spółkach fikcyjnie obracających paliwami płynnymi i podejrzewani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Powstrzymano wyprowadzenie milionów z VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały w Warszawie i jej okolicach cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia...

zobacz więcej

Ich spółki prowadziły tzw. karuzelę podatkową i pełniły rolę tzw. „znikającego podatnika” oraz „buforów” pośrednicząc w dostarczaniu paliwa do finalnego odbiorcy. Według śledczych grupa miała działać od maja do września 2014 r.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, która nadzoruje śledztwo ABW, zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia oszustw podatkowych oraz wystawiania nierzetelnych faktur VAT.

Prokurator zdecydował nie kierować wniosku o areszt, a jedynie skorzystać z poręczeń majątkowych, zakazać opuszczania kraju i nakazać dozór policji. Czwartej osobie – prokurentowi jednej ze spółek – przedstawiono też zarzuty udziału w tej grupie. Według śledczych sprawa będzie się rozwijała.

banner

źródło:

Zobacz więcej