RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy porwani przez piratów w pobliżu Nigerii

U wybrzeży Nigerii zostało uprowadzonych przez piratów jedenastu członków załogi statku „Pomerenia Sky”, wśród których jest co najmniej ośmiu Polaków. – Naszym priorytetem jest doprowadzenie do jak najszybszego uwolnienia członków załogi, którzy zostali porwani – powiedział w rozmowie z RMF FM armator statku.

Ujawniono narodowość porwanych przez piratów członków załogi szwajcarskiego statku

Agencja morska Nigerii podała w niedzielę narodowość 12 członków załogi szwajcarskiego statku handlowego, uprowadzonych na wodach nigeryjskich...

zobacz więcej

Radio RMF FM podało w poniedziałek, że co najmniej ośmiu Polaków zostało uprowadzonych przez piratów u wybrzeży Nigerii.

Statek pod liberyjską banderą był ponad 60 mil od wybrzeża. Piraci weszli na pokład i według ustaleń rozgłośni – sterroryzowali i uprowadzili część załogi, w tym ośmiu Polaków, dwóch Filipińczyków i jednego Ukraińca.

Załoga zdążyła przez radio nadać komunikat o problemach.

– MSZ uzyskało potwierdzenie uprowadzenia 8 Polaków u wybrzeży Nigerii – powiedział szef resortu Jacek Czaputowicz.

– Konsulat w Hamburgu rozmawia z armatorem, konsulat w Abudży prowadzi rozmowy z władzami lokalnymi – dodał minister. Podkreślił, że na ten moment nie jest w stanie powiedzieć nic więcej. – Prosimy też o uszanowanie prywatności tych osób – powiedział Czaputowicz.

O zdarzeniu poinformowano też na koncie MSZ na Twitterze. „W MSZ i Ambasadzie RP w Abudży działają zespoły kryzysowe. MSZ pozostaje w stałym kontakcie z zespołem kryzysowym armatora” – podał resort.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM armator statku powiedział: „Władze firmy zostały poinformowane natychmiast po ataku. Naszym priorytetem jest doprowadzenie do jak najszybszego uwolnienia jedenastu członków załogi, którzy zostali porwani. Współpracujemy z naszymi partnerami i lokalnymi władzami. Rodziny porwanych są na bieżąco informowane – powiedział w rozmowie z RMF FM armator statku »Pomerania Sky«”.

banner

Komandor Sebastian Kalitowski, szef firmy Maritime Safety & Security, specjalizującej się w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa morskiego, powiedział, że na statek napadnięto w sobotę w rejonie nigeryjskiego portu Onne.

Piraci zaatakowali na skifach – jednoosobowych łodziach – i uprowadzili członków załogi w głąb lądu.

Sebastian Kalitowski dodał, że niemiecki armator statku negocjuje z porywaczami i „powziął właściwe działania w celu uwolnienia załogi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej